لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۰

راشبیل و برف پاکی


راشبیل یکی از وسایل چوبی است که در زمستان برای برف پاکی استفاده می شود و اما در برخی موارد چون قایق رانی یا کشتی رانی از راشبیل های کوچک کار می گیرند و در افغانستان موقع جمع آوری خرمن گندم نیز با راشبیل گندم را راش می نمایند.

راشبیل را معمولاً از چوب درخت بید، توت، چهارمغز و چوب درخت چنار می سازند که این نوع چوب ها بیشتر در سمت شمال پیدا می شود و نجار ها آن را با سایز های متفاوت درست می کنند.

گفته می شود، با باریدن برف برعلاوه آنکه برف پاک ها در کوچه ها و پس کوچه ها صدا می کنند، عده یی مردم خود شان برف پاکی منازل شان را انجام می دهند و رسم است که بعد از برف پاکی خوردنی های گرم و سنتی شان را صرف کنند.

برج ساعت پل محمود خان:
برج ساعت در هر کشوری وجود دارد که مشهور ترین برج ساعت در دنیا همانا برج ساعت بیگ بن لندن و برج های ساعت روسیه در میدان سرخ می باشند.
برج ساعت که در منطقهء پل محمود خان کابل جدیداً اعمار شده و کار آن تا فعلاً به پایهء اکمال نرسیده است.
برج ساعت که در منطقهء پل محمود خان کابل جدیداً اعمار شده و کار آن تا فعلاً به پایهء اکمال نرسیده است.

کابل نیز دارای برج های ساعت است که یکی آن در پل محمود خان کابل اعمار گردیده بود و از روی ساعت آن برج، مردم زمان را می فهمیدند ، در زمانی که برج ساعت پل محمود خان ساخته می شد اکثر مردم ساعت نداشتند، ولی با دریغ، در دوران جنگ های داخلی افغانستان برج ساعت پل محمود خان مانند سایر آبده های تاریخی بکلی از بین رفت، اما قسمیکه دیده می شود در این اواخر برج ساعت دیگری بجای آن برج ساعت در پل محمود خان ساخته شده است.

گفته می شود ، این برج ساعت از سوی شاروالی کابل اعمار گردیده تا بر زیبایی شهر افزوده و ساعت های آن دوباره به صدا بیاید.


این برنامه را مهریه انوری تهیه کرده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:13:37 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG