لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۹

فایق: نظارت از بانک ها را افزایش می دهیم


د افغانستان بانک در کنار رد گزارش تازهء سیگار که در آن از احتمال روبرو شدن سیستم بانکی این کشور سخن زده شده، می گوید که تلاش ها برای نظارت از بانک ها را بیشتر ساخته است.

مطیع الله فایق مدیرعمومی نظارت بر بانک های د افغانستان بانک به روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که تلاش می کنند تا نظارت بانکی در این کشور با معیار های جهانی صورت گیرد:

« در نظر داریم تا میان سال های 2014 و2018 میلادی معیار های نظارت بانک ها را به سطح جهانی بالا ببریم، یعنی نظارت که همین حالا در کشور های اروپایی صورت می گیرد.
من می خواهم این موضوع را به هموطنان خویش ابراز کنم که سکتور بانکی افغانستان ثابت است.»


آقای فایق می گوید، د افغانستان بانک درخواست کمک های تخصصی را از بانک جهانی و آی،ایم،اف یا صندوق وجهی پول مطرح کرده است تا سیستم بانکی در این کشور با معیار های جهانی برابر گردد.

در عین حال مسوولان د افغانستان بانک گزارش سیگار یا سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان را نیز ناقص می خوانند که در آن گفته شده، سیستم بانکی در این کشور با خطر بحران مواجه است.

سیگار چهارشنبه هفته گذشته در یک گزارش تازه خود گفته بود که در سیستم بانکداری افغانستان از لحاظ ظرفیت، حسابداری، نظارت و تحلیل و تجزیه قرضه ها مشکلات زیادی وجود دارند که در صورت توجه نکردن به آن ممکن با بحران دیگری روبرو شود.

در این حال نورالله دلاوری رییس عمومی د افغانستان بانک به روز شنبه با آن که موجودیت بعضی مشکلات در سیستم بانکی این کشور را پذیرفت اما تاکید نمود که این مشکلات به حدی نیست که خطر بحران را به همراه داشته باشد:

« به باور ما این گزارش خالیگا های زیادی دارد و ما آن را رد می کنیم.
هنگامی که این گزارش تهیه می شد با د افغانستان بانک در مورد همآهنگی و تماس صورت نگرفته.
همچنان موضوعات دیگری که در گزارش سیگار آمده ناقص و بی اساس بوده و ما آن را رد می کنیم.»


در افغانستان همین حالا بر علاوه سه بانک دولتی شانزده بانک خصوصی فعالیت دارند اما در سال 2010 میلادی بعد از سقوط کابل بانک اعتماد مردم نسبت به سیستم بانکداری در این کشور کاهش یافت.

در این حال کارشناسان اقتصادی در افغانستان می گویند، اگر مدیریت و نظارت درست از بانک ها در این کشور صورت نگیرند ممکن تجربه سقوط کابل بانک بار دیگر در افغانستان تکرار شود.

نسیم شفق
XS
SM
MD
LG