لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۸

تماس های سری میان مقامات حکومت افغانستان و طالبان!


گزارش ها از تماس های سری میان حکومت افغانستان و طالبان خبر می دهند.

این گفتگو در بارهء مصالحه و آشتی انجام شده، ولی کدام توافق صورت نگرفته است.

به گفتهء طالبان حداقل دو وزیر حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان در امارات متحده عربی ملاقات کرده اند.

یک رهبر طالبان به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته است که این تماس ها پس از آن انجام می شود که اسلام آباد برای راضی ساختن طالبان به گفتگو با حکومت افغانستان، ده ها زندانی طالب را رها ساخت.

توافق صلح میان شورشیان طالب و حکومت افغانستان قبل از خروج قوای بین المللی از این کشور بسیار مهم و حیاتی پنداشته می شود و باور بر این است که اگر چنین توافقی حاصل شود افغانستان از جنگ داخلی نجات خواهد یافت.

یک رهبر طالبان که نخواسته اسمش ذکر شود به آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس گفته است که طالبان چنان میانجیگری غیر مستقیم را که پس از جنگ ده سال در آستانهء خروج قوای اتحاد شوروی سابق از افغانستان در سال 1989 صورت گرفت، نمی پذیرد.

او گفته است، چون رهبری طالبان به وی اجازه نداده است که در این مورد صحبت کند، نمی خواهد که نامش در گزارش ذکر شود.

گزارش آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس می افزاید که بسیاری مردم راجع به جدیت تلاش های اطراف درگیر جنگ برای صلح شک و تردید داشته می گویند، این واضح نیست که رییس جمهور کرزی قبل از انتخابات آینده برای صلح با طالبان جدی باشد.

آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس در گزارش خود می افزاید: پاکستان که می تواند طالبان را به میز مذاکره بیاورد می گوید، آنها نمی خواهند با حکومت حامد کرزی گفتگو کنند.

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی صدراعظم پاکستان به صراحت گفته است که رها ساختن زندانیان طالبان از محابس پاکستان آنها را تشویق نکرد که با حکومت افغانستان مذاکره کنند. او گفت که طالبان نمی خواهند که با حکومت فعلی افغانستان گفتگو کنند.

آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس از قول رهبران طالبان می گوید که این گروه و گروه های دیگر پس از خروج قوای بین المللی هم به جنگ خود در برابر حکومت افغانستان ادامه خواهند داد.
آنها گفته اند که رهبری طالبان به گفتگو با حکومت تمایل دارد ولی قوماندانان جبهات جنگ مخالفت داشته، خواهان سقوط حکومت ولو از طریق نظامی اند.

در این میان آژانس خبر رسانی اسوشیتد پرس می گوید، ملیشه های وابسته به مقامات ارشد دولت افغانستان اسلحهء را که طبق پروگرام خلع سلاح ملل متحد سپرده بودند، دوباره دریافت می کنند.
XS
SM
MD
LG