لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۱

نجفی: دو مقام امریکایی تلاش داشتند در انتخابات گذشته مداخله کنند


داود علی نجفی وزیر ترانسپورت فعلی و رییس سابق دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان.
مسوولان پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نوشته های رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین امریکا را تایید می کنند که گفته است یک مقام امریکایی تلاش مداخله در انتخابات ریاست جمهوری گذشتهء افغانستان را داشت.

رییس پیشین دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ریچارد هولبروک نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان و پیترگالبیرت با مداخله مستقیم مانع پیروز شدن دوبارهء رییس جمهور کرزی می شدند.

داود علی نجفی که در حال حاضر وزیر ترانسپورت افغانستان است، نوشته های رابرت گیتس وزیر سابق دفاع امریکا را که گفته است امریکا می خواست جلو برنده شدن رییس جمهور کرزی را در انتخابات گذشته در افغانستان بگیرد، تایید می کند.

آقای نجفی افزود که هولبروک در عین حال مانع اعلان نتایج انتخابات سال 2009 نیز شده بود.

آقای نجفی افزود که پیترگالبریت معاون سابق دفتر ملل متحد در کابل هم تلاش می کرد تا جلو اعلام نتایج انتخابات گذشتهء ریاست جمهوری در افغانستان را بگیرد.

وی همچنان می گوید که در انتخابات گذشته سفارت امریکا چندین بار مکتوب های را به کمیسیون انتخابات فرستاده بود که در آن خواست زمینه سازی برای سفر کاندیدان مشخص مطرح شده بود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 حدود یک میلیون رای باطل اعلان شد تا انتخابات به دور دوم کشانده شود.


اما پس از آن که داکترعبد الله عبدالله رقیب اصلی رییس جمهور کرزی در این انتخابات به رقابت دور دوم انتخابات نرفت، به اساس اعلان نتایج دور اول رییس جمهور کرزی پیروز گردید.

رابرت گیتس وزیر دفاع سابق امریکا در کتاب خاطرات خود می نویسد که در انتخابات ریاست جمهوری گذشتهء ریاست جمهوری افغانستان، امریکا نمی خواست تا حامد کرزی یک بار دیگر رییس جمهور افغانستان گردد.

آقای گیتس در این کتاب خود گفته است که او در جلسه اشتراک داشت فکر می کرد، رییس جمهور اوباما بالای قوماندانان خود باور نداشته و نمی تواند حامد کرزی را تحمل کند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که مقامات سفارت امریکا در کابل همواره تاکید کرده اند که انتخابات افغانستان مساله داخلی این کشور است و آنان در آن هیچ نوع مداخله نمی کنند.

اما حامد کرزی رییس جمهور افغانستان چندین بار به این مساله اشاره کرده که در انتخابات قبلی مقامات امریکایی تلاش مداخله را کرده و وی تاکید نموده است که این کار دیگر باید تکرار نشود.

لیزا حیدری
XS
SM
MD
LG