لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۸

گلوب اند میل: آیا جنگ ما در افغانستان، یک جنگ نامکمل و خراب بود؟


گلوب اند میل
روزنامهء گلوب اند میل کانادا در یک مقاله می پرسد که آیا جنگ ما در افغانستان، یک جنگ نامکمل و خراب بود؟
دوک سوندرز نویسندهء این مقاله می نویسد:
امسال، سالیست که ما در آن می آموزیم: تجربهء طولانی افغانستان چه چیزی را بر آورده ساخت.

نویسندهء مقاله می گوید، کانادا در ماه مارچ امسال برنامه آموزشی نیرو ها را پایان می دهد و تمام عساکرش را از افغانستان بیرون می کشد و تنها صد سرباز را به مدت کوتاه یعنی تا زمانی که تمام مسوولیت ها به نیرو های امنیتی افغان سپرده شوند، در آنجا باقی می ماند.

در افغانستان عساکر از 47 کشور جهان مستقر شده اند، پول زیادی در اینجا به مصرف رسید و حدود سه و نیم هزار عساکر آنها کشته شدند.
بناءً نویسند سوالی را مطرح می کند که ما در افغانستان چه کردیم؟

دوک سوندرز در مقاله اش به روزنامهء گلوب اند میل اضافه می کند، ما القاعده را از افغانستان اخراج کردیم و این اولین منطق حمایت سازمان ملل متحد از جنگ افغانستان بود که قبل از سال 2006 میلادی بر آورده شد. زیرا جنگجویان القاعده به پاکستان رفتند و از آنجا راهی شرق میانه و شمال افریقا شدند.

نویسندهء این مقالهء روزنامه گلوب اند میل می گوید، جنگ دومی زمانی آغاز شد که بارک اوباما رییس جمهور امریکا عساکر اضافی را به افغانستان فرستاد.

اما در این اواخر نشانه های به نظر می رسند که این جنگ موفق نیست.

روزنامه گلوب اند میل در ادامه به وضعیت ناگوار حقوق بشر در افغانستان اشاره کرده گفته است، این هدف جامعه بین المللی تا حدی برآورده شده بود. اما اخیراً رو به وخامت گرائیده است.

گلف
روزنامهء گلف در یک مقاله در ارتباط به تامین امنیت انتخابات از سوی مقامات امنیتی افغان نوشته که می گوید:" قوای امنیتی افغان از 6845 مرکز رایدهی امنیت 6431 مرکز آن را تامین کرده می تواند.

ایکزوماینر
روزنامه ایکزوماینر در مورد موقف سختگیرانهء حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در برابر امریکایی ها تبصره کرده می نویسد، حکومت افغانستان از 88 زندانی 72 تن آنها را مبرا از جرم دانسته رها می کند.

به نوشتهء روزنامه، ایالات متحدهء امریکا در رهایی 72 زندانی طالب توافق ندارد. زیرا به گفتهء مقامات امریکایی این جنگجویان مسوول کشتار60 عسکر خارجی و57 عسکر افغان می باشند و در آینده شاید خطراتی را متوجه نیرو های افغان و بین المللی سازند.
XS
SM
MD
LG