لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۰

پارسا: از شکار پرنده گان در افغانستان باید جلوگیری شود


نهاد های جامعه مدنی در غرب افغانستان در یک گردهمایی اعتراض آمیز شکار بی رویه پرنده گان و خزنده گان کمیاب در مناطق مختلف افغانستان را محکوم کرده اند.

این اعتراضات بعد از سفر شماری از اتباع کشور های عربی و پاکستانی به غرب افغانستان صورت می گیرد که گفته می شود در حال حاضر مصروف شکار حیوانات کمیاب در ولایت فراه هستند.

نهاد های جامعهء مدنی از شکار غیر قانونی پرنده گان و خزنده گان کمیاب در مناطق غربی افغانستان و آنهم از سوی اتباع کشور های عربی و پاکستانی ابراز نگرانی می کنند.

آنان ادعا می کنند که نزدیک به 170 تن از اتباع عرب، پاکستانی و بنگله دیشی از چند روز به این سو سرگرم شکار حیوانات کمیاب در ولایت فراه هستند.

خلیل احمد عمادی فعال سیاسی و یک تن از اشتراک کننده گان گردهمایی گفت که این افراد به دعوت محمد اسماعیل وزیر اسبق انرژی و آب و معاون اول عبدالرب رسول سیاف کاندیدای انتخابات آیندهء ریاست جمهوری افغانستان به ولایات غربی فراخونده شده اند تا پرنده گان موجود در غرب افغانستان را شکار کنند.

خلیل احمد پارسا مسوول نهاد های جامعهء مدنی در غرب افغانستان این وضعیت را نگران کننده توصیف کرد.

آقای پارسا از حکومت افغانستان خواست که برای تداوم حیات وحش و پرنده گان کمیاب در کشور اقدامات اساسی را روی دست گیرد.

او گفت، در صورتیکه دولت جلوی شکار حیوانات در افغانستان را نگیرد، حیات وحش در افغانستان به مخاطره خواهد افتاد.

در همین حال سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات و یک تن از افراد نزدیک به محمد اسماعیل خان اعتراض نهاد های جامعه مدنی را غرض آلود خواند.

او ادعا می کند که این حرکت از سوی شماری از جریان های انتخاباتی ریاست جمهوری که در غرب افغانستان از آرای کمی برخوردار هستند، سازماندهی شده است.

او زمینه سفر گروهی از اتباع عرب از سوی محمد اسماعیل خان را تکذیب کرده می گوید، در طول سال گذشته این گروه یازده مرتبه در ولایات شمالی و شرقی افغانستان سفر کرده اند.

آقای قتالی همچنان گفت، در طول سال گذشته گروهی از باشنده گان کشور های عربی چهار مرتبه در ولایت فراه جایی که همین حالا شماری از اتباع عربی در آنجا بسر می برند، سفر داشته اند.

به همین منظور گزارش ها می رسانند که این گروه از مسافران عرب، پاکستانی و بنگله دیشی با خود مرغ های شکاری را به غرب افغانستان آورده اند تا از این طریق بتوانند به اهداف شان که همانا شکار حیوانات مورد نظر شان می باشد، برسند.

با آنکه حامد کرزی رییس جمهور افغانستان طی فرمانِ شکار وحش و دیگر حیوانات کمیاب در افغانستان را منع قرار داده است، ولی گفته می شود که روند شکار حیوانات در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

موجودیت گروهی از اتباع کشور های عربی، پاکستانی و بنگله دیشی در غرب افغانستان در حالی مطرح می شود که دو روز قبل شماری از جوانان در ولایت هرات در اعتراض به این موضوع برای نخستین بار انجمنِ را برای حمایت از محیط زیست در این ولایت تشکیل داده اند.

شاه پور صابر، هرات
XS
SM
MD
LG