لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۰

سطح واردات اموال تجارتی از بندر حیرتان کاهش یافته است


با آنکه حیرتان یکی از بنادر مهم تجارتی در افغانستان می باشد که سالانه صدها میلیون افغانی از این طریق وارد خزانه دولت می شود اما اکنون نظر به گزارش ها سطح واردات و صادرات از این بندر نسبت به گذشته کاهش یافته و تجاران افغان بیشترین صادرات شان را از طریق بندر تورغوندی و شیرخان بندر انجام می دهند.

رییس ریاست تجارت و صنایع ولایت بلخ هاشم برنا در صحبت اختصاصی با رادیو آزادی کاهش در سطح واردات از طریق بندر تجارتی حیرتان را عوامل مختلف عنوان کرد.

وی گفت، کشور ازبکستان با آنکه با بندر تجارتی حیرتان هم سرحد است اما برای تاجران افغان یک سلسله مشکلات حقوقی را ایجاد کرده و از سوی هم موجودیت قانون مندی و اخذ مالیات در این بندر از سوی دولت باعث شده است که سطح واردات و صادرات اموال تجارتی از این بندر کاهش یابد:

« اموال که به گونه قاچاق از دیگر بنادر وارد می شود تاجر مفاد بیشتر می کند. عوامل دیگر آن اینکه کشور ازبکستان می خواست با تشویق چند تاجر محدود به گونه مافیایی تجارت شان را کنترول کند و مفاد بیشتر بدست بیاورد.»

آقای برنا می گوید که در کاهش سطح واردات مسأله تشویق تاجران افغان از سوی دولت ازبکستان برای انتقال اموال شان به گونه قاچاق از راه شیر خان بندر نیز یکی از عوامل می باشد که تجاران افغان از این بندر پا به فرار نهاده اند.

پیش از این نیز یعقوب ځاځى رییس پیشین خدمات بندری شهرک حیرتان در ولایت بلخ گفته بود که در ماه های نخست سال جاری واردات ماهانه از بندر تجارتی حیرتان به بیش از 73 هزار تُن می رسید که نسبت به سال گذشته 46 درصد کاهش را نشان می دهد.

اما هاشم برنا می گوید که آنان برای حل این مشکلات اقداماتی را روی دست گرفته و در طی یک سفر که به ازبکستان داشت با مقامات بلند رتبه آن کشور دیدار نموده و این مسأله را قسماً حل شده است که به گفته وی، هم اکنون در یک هفته حد اقل 150 الی 200 واگون مال تجارتی از این بندر وارد افغانستان می شود.

رادیو آزادی مسأله کاهش سطح واردات و صادرات را از طریق بندر تجارتی حیرتان با قاضی نجیب رییس این شهر بندری شریک ساخت اما وی در مورد حاضر به گفتگو نشد.

از سوی هم همایون احسان یکی از کارشناسان مسایل امور اقتصادی در مورد به رادیو آزادی گفت:
«عوامل مختلف دارد، یک عامل چگونگی وضعیت مارکیت در داخل کشور است، مسأله دوم اینست مشکلات اداری و تخنیکی در شهرک بندری حیرتان موجود است. یک مشکل دیگر عدم رعایت قوانین ترانسپورت بین المللی از سوی ازبکستان است که بیشتر مواقع مشکل ایجاد می کند و از لحاظ گمرکی یک سلسله مشکلات در گمرک حیرتان وجود دارد که در سایر گمرکات کشور نیست، همین مسایل باعث شده که واردات کاهش یابد.»

شهر بندری حیرتان از جمله بنادر مهم تجارتی در شمال افغانستان به شمار می رود که با کشور های ازبکستان و تاجکستان مرز مشترک داشته و در فاصله 40 کیلومتری شهر مزارشریف قرار دارد.

برای اولین بار افغانستان توسط خط آهن از طریق همین بندر تجارتی با کشور های آسیا میانه سال قبل وصل گردید که هم اکنون توسط واگون ها انتقال اموال تجارتی در شمال به داخل و خارج از کشور از همین بندر صورت می گیرد.

مجیب الرحمن حبیب زی، مزارشریف
XS
SM
MD
LG