لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۸

«طرح امنیتی در خصوص تامین امنیت مراکز رایدهی نادرست است»


شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان طرح امنیتی وزارت داخله کشور در خصوص تامین امنیت مراکز رای دهی را کاملاً نادرست می دانند.

فرستادن طرح امنیتی انتخابات سال آینده از سوی وزارت داخله به کمیسیون مستقل انتخابات که در آن از امنیت 93 درصد مراکز رای دهی اطمینان داده شده، عکس العمل اعضای مشرانو جرگه را در پی داشت.

شماری از سناتوران در نشست روز یکشنبه مشرانو جرگه گفتند که این گزارش وزارت داخله کاملاً نادرست است زیرا به گفته آنان هم اکنون بیشتر ولسوالی های کشور با تهدیدات جدی امنیتی روبرو اند.

گل احمد اعظمی و گلالی اکبری دو تن از این سناتوران این طرح امنیتی را به دور از واقعیت خواندند:

« نصف از این گزارش درست نیست آنان گفته اند که 93 درصد مراکز رای دهی امنیت آن را تامین کرده اند اما من اطمینان می دهم و شما هم با من هم عقیده استید از صد درصد 43 درصد هم زمینه انتخابات شفات و حضور مردم مساعد نیست.»

« این گزارشی را که مسوولان امنیتی ما ارایه کردند حقیقت ندارد آنان به کدام جرأت گفته اند که ما تامین امنیت انتخابات را به صورت اساس گرفتیم.»


این سناتوران در عین حال جهت ارایه وضاحت در خصوص طرح امنیتی مراکز رای دهی انتخابات سال آینده، خواهان فرا خواندن مسوولان ارگان های امنیتی به مشرانو جرگه شدند.

وزارت داخله افغانستان این پلان امنیتی را به روز شنبه رسماً به کمیسیون مستقل انتخابات سپرد.

مسوولان در این وزارت گفتند از میان بیش از 6800 مرکز رای دهی که برای انتخابات آینده در نظر گرفته شده اند، 414 مرکز آن با تهدیدات امنیتی روبرو هستند.

در این حال وزارت داخله افغانستان این اظهارات سناتوران را بی اساس خوانده و می گوید این طرح به اساس یک سنجش دقیق آماده شده است.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

« این برنامه هیچوقت مبالغه نبوده بلکه به اساس سنجش ها بخصوص در قسمت تنظیم برنامه های امنیتی و زحمات که نیرو های امنیتی از چند ما بدینسو به منظور پاک سازی تامین امنیت مراکز متحمل شدند در این بخش های کاری صورت گرفته است.
اما متاسفانه برخی از سناتوران که چنین نظر دارند باور ما اینست که شاید از جزییات برنامه های امنیتی آگاهی نداشته باشند.»


آگاهان امور می گویند که بیشتر ولسوالی ها در کشور با تهدیدات امنیتی مواجه اند و این مسأله سبب خواهد شد که مردم از رفتن به پای صندوق های رای محروم شوند.

آنان می گویند، در حالی که کمتر از سه ماه دیگر به برگزاری انتخابات باقی مانده است، نهاد های امنیتی افغان گفته اند که امنیت 414 مرکز رای دهی را تامین کرده نمی توانند.

اما وزارت داخلهء افغانستان بار ها گفته است که نیرو های امنیتی افغان توانایی تامین امنیت انتخابات سال آینده را دارند.

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG