لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۹

تظاهر کننده ها در اوکراین خواهان اقدام غرب علیه رژیم آن کشور شدند


در ادامه تظاهرات وسیع ضد حکومتی در اوکراین هزاران نفر دیروز در کییف تجمع نموده و خواهان اقدام غرب علیه رژیم آن کشور شدند.

ده ها هزار تظاهر کننده حامی غرب در اوکراین به روز یکشنبه در کییف جمع شده و اعتراض شان را بر ضد لت و کوب یک رهبر اپوزیسیون ابراز داشتند.

این تظاهرات بعد از آن رخ داد که یوری لوتسینکوی 49 ساله که عضو کابینه صدراعظم سابق یولیا تیموشینکو می باشد، به روز شنبه از بخش عاجل یک شفاخانه مرخص شد.

وی یک شب پیش از آن، در جریان تظاهرات از سوی پولیس مورد لت و کوب قرار گرفت و جراحت برداشته بود.

تظاهرات شب جمعه به دلیل آن به راه افتاد که یک محکمه در کییف سه نفر را به جرم دسیسه انفجار دادن و تخریب یک مجسمه ولادیمیر لینن در سال 2011 مجرم شناخت.

ویتالی کلیتشکو رهبر اپوزیسیون اوکراین دیروز خطاب به تظاهر کننده گان گفت، خشونت علیه تظاهر کننده گان نشان دهنده اهمیت ادامه تلاش ها برای سقوط دادن اداره رییس جمهور ویکتور یانوکویچ می باشد.

یانوکویچ در ماه نومبر سال گذشته از امضای یک توافق تجارت با اتحادیه اروپا به هدف نزدیک تر شدن با روسیه خودداری کرده بود و همین مسأله تظاهرات گسترده را باعث شد که تا حال ادامه دارد.

ویتالی کلیتشکو رهبر اپوزیسیون اوکراین دیروز خطاب به تظاهر کننده گان گفت، مقامات تلاش دارند مردم را با زور دنده خاموش سازند، قانون در اوکراین باید پیروز شود.

کلیتشکو به تظاهر کننده گان که با شور و هلهله از وی استقبال می کردند گفت، اپوزیسیون یک اعتصاب ملی را سازماندهی خواهد کرد، اول یک اعتصاب کوتاه به هدف دادن هشدار و سپس اعتصاب وسیع را که مدت طولانی دوام خواهد کرد.

آرسینی یاتسینیوک یک عضو دیگر اپوزیسیون اعلان کرد نماینده را به امریکا می فرستند تا در مجلس روز چهارشنبه سنای امریکا از واشنگتن بخواهد، تحریمات اقتصادی را بالای اعضای حکومت اوکراین وضع کند:

« ما یک خواست کلیدی از شرکای غربی خود داریم، وقت آن است که عمل کنید. زمان مذاکرات دیگر تمام شده است. وزیر داخله اوکراین ویتالی زاخارچینکو و تمام دار و دسته وی به دلیل فرمان لت و کوب مردم، باید اول تر از همه هدف تحریمات قرار گیرند. این پیغام ما برای غرب است.»

رهبران اپوزیسیون اوکراین ماه گذشته نیز تقاضای مشابه را از اتحادیه اروپا نمود و خواهان وضع تحریمات علیه رییس جمهور یانوکویچ و اعضای خانواده وی شدند.
XS
SM
MD
LG