لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۰

بان کی مون از رهبران عراق خواست تا برای محو خشونت ها تلاش کنند


بان کی مون سرمنشی ملل متحد در جریان دیدار دیروز اش از عراق از رهبران آن کشور خواست، روی دلایل اصلی افزایش خشونت ها تمرکز نموده و برای از میان برداشتن آن تلاش کنند.

آقای بان بعد از ملاقات با نوری المالکی صدراعظم عراق گفت، رهبران عراق باید یقینی سازند که به همه توجه صورت می گیرد.

وی خواهان همبستگی سیاسی و اجتماعی و یک دیالوگ جامع سیاسی در عراق شد و نگرانی عمیق اش را در مورد افزایش خشونت ها در ولایت غربی انبار ابراز داشت:

«من می دانم که یک فرصت جدی برای رسیدن به یک توافق در چندین مسأله قانونی به شمول تقسیم منابع و ترتیبات امنیتی با کردستان موجود اند. امیدوارم رهبران عراق این فرصت را به دست آورند. هیچ بدیلی برای یک عراق متحد، فدرال و دموکراتیک وجود ندارد.»

نوری المالکی صدراعظم عراق تاکید کرد که نا امنی های جاری در انبار بر اساس مشکلات داخلی نبوده و هم دیالوگ با تندروان وابسته با القاعده را غیر محتمل شمرد.

بان کی مون در دیدار دو روزه اش از عراق، با رییس پارلمان آن کشور عثمان النجفی، اعضای پارلمان، معاون رییس جمهور و رییس کمیسیون انتخابات عراق هم دیدن می کند.

دیدار بان کی مون از عراق در حال صورت می گیرد که آن کشور با یک بن بست جدی میان نیرو های امنیتی و قبایل سنی علیه تندروان القاعده و قبایل مخالف حکومت مواجه می باشد.

درگیری های شدید در ولایت انبار بعد از آن آغاز شد که یک عضو سنی پارلمان عراق در 28 دسمبر سال گذشته به اتهام تروریزم دستگیر شد و حکومت یک کمپ سنی ها در رامادی مرکز ولایت انبار را از بین برد.

بخش عراق رادیو آزادی گزارش می دهد که انتظار می رود درگیری های شدید در این منطقه رخ دهد و باشنده گان محل در حال فرار به سوی مرکز شهر می باشند.

درگیری ها در ولایت انبار جریان دارند و تندروان کنترول یک مرکز عمده در ولسوالی ال ادیل را دوباره به دست گرفته اند.
XS
SM
MD
LG