لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۲

زلمی رسول


زلمی رسول پسر پوهاند عبدالقیوم در سال 1943 میلادی در شهر کابل چشم به جهان گشود و تحصیلات ابتدایی اش را در لیسه عالی استقلال کابل و تحصیلات عالی اش را در پوهنتون طبی در فرانسه به پایهء اکمال رسانیده است.

زلمی رسول بحیث متخصص امراض قلب در یک انستیوت فرانسه، مدیر مسوول مجلهء حقیقت در دوران جهاد و بحیث داکتر نظامی در یکی از شفاخانه های عربستان سعودی کار کرده است.

زلمی رسول همچنان به حیث رییس دفتر محمد ظاهر پادشاه سابق افغانستان در روم نیز ایفای وظیفه کرد و در سال 2001 میلادی به نماینده گی از محمد ظاهر شاه در کنفرانس بن نیز شرکت کرده بود.

زلمی رسول در دورهء حکومت موقت از سوی رییس جمهور کرزی بحیث وزیر هوانوردی مقرر شد و در سال 2002 میلادی به حیث رییس شورای امنیت ملی تقرر یافت و برای مدت هفت سال به عنوان مشاور امنیتی رییس جمهور کرزی ایفای وظیفه کرده است.

زلمی رسول درسال 2010 میلادی وزیر خارجه افغانستان مقرر شد و در سه سال با کشور های مختلف جهان از جمله امریکا، هند، جرمنی، ایتالیا، ناروی، فنلند، دنمارک، فرانسه، پولند و استرالیا قرار داد همکاری های ستراتیژیک را امضا کرده است.

زلمی رسول به زبان های دری، پشتو، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت می کند و به زبان عربی نیز بلدیت دارد. بیش از سی اثر طبی وی در رسانه های چاپی امریکا و اروپا به نشر رسیده است.

زلمی رسول یکی از کاندیدان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 هجری در افغانستان است.
احمد ضیاء مسعود معاون اول و حبیبه سرابی والی سابق بامیان معاون دوم آقای رسول اند.
XS
SM
MD
LG