لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۱۲

افغانستان

«در قانون شورا های ولایتی، صلاحیت نظارت به شورا های ولایتی داده شود»

بعضی از اعضای شورا های ولایتی افغانستان از مشرانو جرگه می خواهند که قانون شورا های ولایتی را طوری تصویب کند که صلاحیت نظارت از فعالیت های ادارات و مقام های محلی به آنها داده شود.

این خواست را تعدادی از اعضای شورا های ولایات مختلف امروز در اجلاس عمومی مشرانو جرگه مطرح کردند.

ولسی جرگه افغانستان هفته گذشته طرح قانون شورا های ولایتی را تصویب نمود اما در آن به شورای های ولایتی صلاحیت نظارت داده نشده است.

قرار است پس از این مشرانو جرگه روی طرح این قانون بحث نماید.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نماینده ایران برای افغانستان بار دیگر موضوع حقابه از دریای هلمند را مطرح کرد

تصویر آرشیف: دریای هلمند
تصویر آرشیف: دریای هلمند

حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور ایران برای افغانستان می گوید که امیدوار است تا ماه میزان آینده آب دریای هلمند وارد کشورش شود.

او این موضوع را در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته است.

قمی می گوید که کشورش موضوع دریافت حقابه را به گونه جدی پیگیری می کند.

آقای قمی افزود که آخرین مذاکرات ایران با مقام های طالبان در مورد حقابه دریای هلمند به گفته او نتیجه مطلوبی را که وزارت نیروی جمهوری اسلامی دنبال می کرد، در بر نداشت.

او جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده است.

موضوع حقابه ایران از دریای هلمند همواره مورد اختلاف میان ایران و افغانستان بوده که با برگشت طالبان به قدرت در اگست ۲۰۲۱ اختلاف میان دو طرف بیشتر شد.

مقام های طالبان ادعا کرده اند که مقدار آب در مقایسه با سال های گذشته در دریای هلمند کاهش یافته که دلیل آن خشکسالی و تغییرات اقلیم در سطح جهان است.

انتونی بلینکن: افغانستان به دلیل ممنوعیت زنان از کار هر سال یک میلیارد دالر زیان می بیند

انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا
انتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیرخارجه امریکا میگوید افغانستان زیرحاکمیت طالبان بدلیل منع سهمگیری زنان در رشد اقتصادی سالانه یک میلیارد دالر زیان می کند.

انتونی بلینکن درگردهمایی «ائتلاف استقامت اقتصادی زنان افغانستان» که دیروز در واشنگتن دایر شد با ابراز نگرانی گفت که طالبان نصف نفوس جامعه را از کار وآموزش محروم کرده اند.

ائتلاف بین المللی استقامت اقتصادی زنان افغانستان درسال ۲۰۲۲ ازسوی رینا امیری نماینده خاص امریکا در امور زنان ودختران افغان تاسیس شد.

خانم امیری به گردهمایی دیروز با ابراز تاسف گفت که ۸۹۸ روز می شود که دختران بالاتر از صنف ششم درافغانستان از رفتن به مکتب محروم شده اند ومحدودیت های هم بر کار وگشت وگذار زنان وضع شده است .

طالبان بدلیل این محدودیت ها با انتقاد های داخلی وخارجی روبرو اند وحکومت آنها نیز به رسمیت شناخته نشده است.

ازسرازیر شدن سیلاب ها در چندین ولایت افغانستان هشدار داده شده است

تصویر آرشیف: بارنده گی ها و آب خیزی
تصویر آرشیف: بارنده گی ها و آب خیزی

هشدار سرازیر شدن سیلاب ها در چندین ولایت افغانستان امروز چهارشنبه صادر شده است.

وزارت آب و انرژی حکومت طالبان نسبت به افزایش سطح آب دریا ها و جاری شدن سیلاب ها در ولایت های کابل، کنر، هلمند، پنجشیر، غزنی، پکتیکا، پکتیا و فراه هشدار داده است.

به دلیل بارندگی های هفته جاری در افغانستان، برخی از راه های مواصلاتی در بامیان، غور و غزنی مسدود شدند.

شاهراه کابل-قندهار نیز روز گذشته مسدود شده بود که بعداً بازگشایی شد.

شاهراه سالنگ هم که برای دو روز مسدود بود صبح امروز چهارشنبه یکبار دیگر باز شد.

اما وزارت فواید عامه طالبان گفت که برفباری در برخی نقاط سالنگ ها ادامه دارد که خطر دوباره بسته شدن این شاهراه را افزایش داده است.

براساس پیش بینی اداره هواشناسی بین المللی، امروز در ۲۵ ولایت افغانستان بارش برف و باران خواهد بود.

کمپاین تطبیق واکسین پولیو در برخی از ولایات به دلیل بارنده گی ها و راه بندان به تعویق افتاد

تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین پولیو
تصویر آرشیف: کمپاین تطبیق واکسین پولیو

کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال(پولیو) در شماری از ولایات افغانستان به تعویق افتاد.

برنامۀ افغانستان عاری از بیماری فلج اطفال(پولیو) روز سه شنبه(۲۷ فبروری) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) نوشته، با آنکه کمپاین واکسیناسیون فلج اطفال در اکثر مناطق افغانستان ادامه دارد، اما به دلیل باریدن برف، باران و سردی هوا تا اطلاع ثانی، این کمپاین در ولایات کاپیسا، پروان، ارزگان، زابل، هلمند، کندهار، غزنی، خوست، هرات و فراه به تعویق افتاده است.

این برنامه از مردم افغانستان خواسته تا همه کودکان به شمول نوزادان و اطفال بیمارشان را واکسین کنند.

با آنکه بیماری فلج اطفال(پولیو) در سطح جهان از بین رفته، ولی پاکستان و افغانستان تنها دو کشور اند که هنوز هم مواردی از این بیماری در آنها دیده می شود.

برنامه جهانی غذا از کمک ۴ میلیون دالری کوریای جنوبی به افغانستان استقبال کرد

لاری ها و تعدادی از کارمندان برنامه جهانی غذای سازمان ملل که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان منتقل می کنند
لاری ها و تعدادی از کارمندان برنامه جهانی غذای سازمان ملل که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان منتقل می کنند

بخش آسیا پاسفیک برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد(WFP) از کمک چهار میلیون دالری کوریای جنوبی با ادارۀ این برنامه در افغانستان، ابراز سپاس کرد.

بخش آسیا پاسفیک دبلیو اف. پی روز سه شنبه(۲۷ فبروری) در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) نوشته، که این پول با تقویت ماموریت این اداره در افغانستان، کمک می کند تا در مناطقی که با بحران شدید غذایی مواجه است از قحطی جلوگیری شده و به میلیون ها افغان نیازمند، کمک های غذایی و تغذیۀ اضطراری ارائه شود.

برنامۀ جهانی غذا اخیراً گفته بود که برای ادامۀ کمک رسانی در شش ماه آینده در افغانستان به ۷۶۰میلیون دالر نیاز دارد.

به گفتۀ سازمان صحی جها،ن نیاز به کمک های بشری در افغانستان اخیراً بطور چشمگیر افزایش یافته و در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون افغان به کمک بشری شدیداً نیاز دارند.

اداره هواشناسی افغانستان بارش برف و باران و احتمال سیلاب را در برخی ولایات پیش‌بینی کرده است

اداره هواشناسی از فردا چهارشنبه تا روز جمعه، افزایش سطح آب و سیلاب را در برخی حوزه‌های دریایی افغانستان پیش بینی کرده است.

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان در خبرنامه خود در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق از برف باری و باران شدید و سرازیر شدن سیلاب در برخی مناطق هشدار داده است.

در خبرنامه احتمال سیلاب در ولایت‌های فراه، هلمند، غزنی، پکتیا، پکتیکا، لوگر، میدان وردک و پنجشیر پیش بینی شده است.

در خبرنامه از مردم خواسته شده که از کنار دریا‌ها دور شوند.

۱۱ عضو شورای امنیت ملل متحد سرکوب زنان و دختران از سوی طالبان در افغانستان را محکوم کردند

بیش از دو سوم اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه از طالبان خواستند که همه سیاست‌ها و فرمان‌های "ظلم و تبعیض" علیه زنان و دختران افغان، مشمول منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و حق زنان برای کار و رفت و آمد آزادانه را، لغو کند.

در اعلامیه، ۱۱ عضو از ۱۵ عضو شورا امنیت، سرکوب زنان و دختران توسط طالبان از زمان به قدرت رسیدن دوباره آنها در آگست سال ۲۰۲۱ محکوم شده و بار دیگر بر مشارکت برابر آنها در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شده است.

کارولین رودریگز-بیرکیت سفیر گایان در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت را به عهده دارد، دیروز دوشنبه (۲۶ فبروری) پیش از آغاز نشستی در مورد افغانستان گفت که طالبان باید به صورت فوری پالیسی‌ها و فرمان‌هایی را لغو کنند که زنان و دختران را محدود کرده است.

۱۱ کشور عضو شورای امنیت اکوادور، فرانسه، گایان، جاپان، مالتا، سیرالئون، سلوانیا، کوریای جنوبی، سوئیس، بریتانیا و امریکا که از این اعلامیه حمایت می‌کنند، تاکید کردند که صلح پایدار در افغانستان تنها در صورتی می تواند برقرار شود که سیاست همه شمول به پیش ببرد و حقوق بشری همه افغانها از جمله زنان و دختران را رعایت کند.

چهار کشور شورای امنیت - روسیه، چین، موزامبیق و الجزایر اعلامیه را امضا نکردند.

آنتونی بلینکن در ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی می‌کند

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا

قرار است، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز سه شنبه (۲۷ فبروری) در اجلاس (AWER) ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان، سخنرانی کند.

دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته که این اجلاس امروز ساعت هفت شام به وقت افغانستان در وزارت امور خارجه برگزار می شود.

وزارت خارجه امریکا و پوهنتون بوستون مشترکاً این نشست را میزبانی می کنند.

بر اساس اعلامیه، نمایندگان بخش خصوصی، جامعه مدنی، پوهنتون‌ها و برخی حکومت‌ها در نشست این ائتلاف دعوت شده اند و در مورد ابتکارات جدید ائتلاف و چگونگی اجرای آن با دیگر بازیگران و شرکا، مشترک بحث خواهند کرد.

ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان (AWER) یک مشارکت عمومی و خصوصی است که توسط وزیر خارجه بلینکن در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شده است.

این نشست با هدف مشارکت فعال زنان و دختران افغان در جامعه افغانستان در حالی برگزار می شود که در دو سال و نیم حکومت طالبان در افغانستان، دختران از آموزش بالاتر از صنوف ششم و پوهنتون‌ها و همچنان زنان از کار در موسسات غیر دولتی و برخی از ادارات دولتی منع شده اند.

یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند

بندر تجارتی چابهار ایران
بندر تجارتی چابهار ایران

رسانه های ایران گزارش می دهند که یک هیئت اقتصادی حکومت طالبان از بندر چابهار دیدن می کند.

گزارش روزنامه انگلیسی زبان ایران تایمز می گوید که این هیئت اقتصادی و فنی برای بررسی فرصت های تجارتی و سرمایه گذاری مصروف بازدید از منطقه آزاد تجارتی و صنعتی چابهار است.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران از قول اکبر باور یکتن از مسئولان این بندر منتشر ساخت که هنگام بازدید این هیئت چندین پروژه مسکونی، اقتصادی وهوتل‌داری افتتاح خواهد شد.

افغانستان محاط به خشکه که در تجارت و ترانزیت از طریق پاکستان هر ازگاهی دچار مشکلات می‌شود تلاش دارد که تجارت خود را از مسیر بندر چابهار افزایش دهد.

وزیر خارجه ترکمنستان با امیر خان متقی دیدار کرد

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان دیروز دوشنبه با وزیر خارجه ترکمنستان رشید مردوف در مقر وزارت خارجه این کشور در عشق آباد ملاقات کرد.

حافظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان با نشر این خبر در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق بدون جزئیات بیشتر گفت که در این ملاقات روی شماری از مسائل دو جانبه سیاسی، اقتصادی و انتقالات ترانزیت گفتگو شد.

امیرخان متقی به دعوت وزیر خارجه ترکمنستان در راس یک هیئت که در آن مسئولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا نیز شامل اند از این کشور همجوار بازدید می‌کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG