لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۰

ویسا: امریکا می خواهد آفتاب را با دو انگشت پنهان کند


بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب و مقاله های را در مورد استراتیژی امریکا در برابر افغانستان و پیشرفت های تازه در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به نشر رسانده اند.

ویسا
روزنامهء ویسا در صفحهء نخست شمارهء امروز خود مطلبی را در مورد دفاع بارک اوباما از استراتیژی اش در قبال افغانستان به نشر رسانده که گفته است، نسبت به این استراتیژی باور دارد.

به نوشتهء روزنامه، رابرت گیتس وزیر پیشین دفاع امریکا در کتاب خاطرات اش گفته که بارک اوباما باورش را نسبت به استراتیژی که خود او در قبال افغانستان تصویب کرده، از دست داده است.

ویسا در عین حال در سرمقاله خود نوشته است که امریکا به اصطلاح می خواهد آفتاب را به دو انگشت پنهان کرده و بر اظهارات وزیر سابق دفاع این کشور پرده بی اندازد.

در سرمقاله همچنان آمده است که چرا حکومت افغانستان در برابر این اظهارات آقای گیتس سکوت اختیار کرده که گفته امریکا می خواست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 رییس جمهور را از صحنهء سیاسی کنار زند.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت نیز به این مساله پرداخته و به گفته های اخیر بارک اوباما اشاره کرده که گفته، این مهم است که ما یک استراتیژی درست داشته باشیم اما این کار همیشه سخت و مشکل بوده است.

به نوشتهء روزنامه، اوباما گفته است که سربازان امریکایی در شرایط دشوار در افغانستان وظیفه اجرا می کنند و به این کار باور دارند.

محور
روزنامهء محور اما در سرمقالهء امروز اش این اظهارات معاون سفیر امریکا در کابل را به نشر رسانده که گفته است، امریکا تمام خواست های افغانستان در خصوص امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی را پذیرفته است.

روزنامه نوشته است که معاون سفارت امریکا در افغانستان در سفرش به ولایت هرات این اظهارات را با مقام های محلی در این ولایت شریک ساخته و آن را یک فصل جدید در رابطه توافقنامهء امنیتی خوانده است.

اطلاعات
روزنامهء اطلاعات در صفحهء نخست شمارهء امروز خود نوشته است که سناتوران افغان نسبت به اظهارات اخیر حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار ابراز شک کرده اند.

روزنامه به نقل از برخی این سناتوران نوشته که آنان از هر نوع چراغ سبز برای تامین صلح در کشور استقبال می کنند اما حزب اسلامی باید در عمل ثابت سازد که حامی سیاست و صلح است.

روزنامه در ادامه نوشته است که گلبدین حکمیار به طرفداران خود گفته است که در انتخابات سال آینده در افغانستان شرکت کنند اما شماری از سناتوران می گویند تا زمانی که حزب اسلامی از چنگ حلقات خارجی بیرون نشود، به چنین اظهارات اش نباید باور کرد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG