لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۸

فاریاب: راه مواصلاتی میمنه - کوهستان مسدود شده است


ساکنان ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب می گویند: با ریزش اولین برف، راه های مواصلاتی بین میمنه – کوهستان مسدود شده و هیچگونه وسایل تراسپورتی درین مسیر نمی تواند رفت و آمد کند:

« مسدود شدن راه برای مردم مشکلات زیادی را به بار می آورد به خاطری که تنها در سمت شهر میمنه نیست که راه ها بند می شود بلکه راه به تمام ولسوالی های فاریاب و به تمام ولایات همجوار از قبیل غور، بادغیس و سرپل در تمام جای مسدود می شود و هیچگونه تحرک ترانسپورتی درین مسیر وجود ندارد و بسیار با مشکلات یعنی با مرکب و اسپ و پای پیاده سفر ها صورت می گیرد. »

باشنده گان ولسوالی کوهستان همچنان می گویند: مردم مریضان خود را با قبول مشکلات زیاد و طاقت فرسا تا شهر میمنه انتقال می دهند.

یکتن از اهالی می گوید، چند روز قبل یک خانم جوان در مسیر راه در اثر سرمای شدید جان خود را از دست داده است:

« اسم من عبدالمومن باشنده منطقه بندر ولسوالی کوهستان. واقعاً ولسوالی کوهستان یک منطقه دور افتاده است و هر ساله تلفات خود را دارد که متاسفانه شب 21 بر 22 / 10 / 1392 یک خانم 25 ساله ی جوان از منطقه ملغی کوهستان به مسیر قرمقول دلبی که مسیر کوهستان فاریاب است – به اثر برف و باران و توفان شدید جان خود را از دست داد. »

در همین حال محمدالله بتاش والی ولایت فاریاب با تایید مشکلات اهالی می گوید، پروژه احداث سرک ولسوالی کوهستان منظور شده و در آینده های نزدیک کار آن عملاً آغاز خواهد شد:

« بدون شک در بین ولسوالی های 14 گانه فاریاب – کوهستان از جمله ولسوالی های است که مردم در آن دچار مشکلات هستند. و مشکلات شان هم ناشی از جبر جغرافیایی شان است که بسیار صعب العبور است و معمولاً از 5 تا 6 ماه در ایام زمستان راه های شان مسدود می شود. »

از سوی دیگر اهالی می گویند، سه باب گدام به منظور ذخیره مواد غذایی در ولسوالی کوهستان اعمار شده اما تا حال هیچگونه مواد خوراکی درین گدام ها ذخیره نشده است:

« از روزی که این گدام ها ساخته شده حتی یک کیلو مواد خوراکه هم در داخل این گدام ها ذخیره نشده و هیچگونه توجه هم تا حال صورت نگرفته که این گدام ها به کدام روز استفاده خواهد شد و این موضوع برای مردم سوال است. »

اما آقای بتاش والی فاریاب در زمینه می گوید:
« گدام ها در ولسوالی کوهستان موجوداست ما گدام های اضطراری در کوهستان داریم. چنانچه چند روز پیش هم برای مستحقین هم یک مقدار مواد توزیع هم صورت گرفت. »

به گفته اهالی ولسوالی کوهستان، مشکلات آنها از سالیان دور به اینسو در برابر مردم قرار داشته و تا حال جهت رفع این معضل اجتماعی کار بنیادی از سوی دولت صورت نگرفته و مردم همواره ازین ناحیه رنج می برند.


رحمت الله رها
XS
SM
MD
LG