لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۳

حامد کرزی بمباردمان در سیاگرد را نکوهش و آیساف از آن اظهار تاسف کرد


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
نیروهای آیساف به خاطر کشته شدن افراد ملکی در عملیات پریشب در ولایت پروان اظهار تاسف کرده اند.

آیساف گفت، این عملیات تصفیه یی تحت رهبری افغانان در ولسوالی سیاگرد ولایت پروان به هدف جلوگیری از فعالیت های جنگجویان مسلح افراطی، پلان و سازماندهی شده بود.

نیروهای آیساف در یک خبرنامهء گفته اند که این عملیات از سوی کندک شمار 6 کماندوی نیروهای اردوی ملی افغان رهبری می شد که مشاورین آیساف آنها را کمک می کردند.

آیساف هدف عملیات را جلوگیری فعالیت های جنگجویان افراطی مخالف از جمله جلوگیری از پرتاب راکت های آنها بر قرار گاه نظامی بگرام، عنوان کردند.

آیساف می گوید، قبل از عملیات ولسوال سیاگرد و مقامات ولایت پروان با خبر بودند و اطلاعات پیش از عملیات و بعد از آن با آنها شریک ساخته شدند.

کابل می گوید، عملیات پریشب در منطقهء ساه درهء و وازغر ولسوالی سیاگرد، به وقوع پیوست.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید، در جریان عملیات منطقه بمباردمان شده که در نتیجه آن یک زن و 7 کودک کشته شده اند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در اعلامیهء ریاست جمهوری این بمبارمان را شدیداً تقبیح کرده است.

رییس جمهور کرزی در این اعلامیه گفته است که افغانستان از سال هاست که خواهان پایان عملیات در قرا و قصبات افغانستان شده است.

اما نیروهای امریکایی برخلاف تضمین ها و توافقات دو جانبه یکبار دیگر منطقهء مسکونی را تحت بمبارمان قرارداد که باعث کشته شدن افراد ملکی شد.

شاه ولی شاهد معاون والی پروان ناوقت دیروز در صحبتی با رادیو آزادی گفت، در این عملیات یک عسکر افغان و یک عسکر امریکایی نیز کشته شدند.

در اعلامیه ریاست جمهور افغانستان همچنان آمده است که هیاتی به ولسوالی سیاه گرد اعزام شده تا چگونگی حادثه را به طور دقیق بررسی کند.
XS
SM
MD
LG