لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۶

بحث روی مسایل افغانستان، امروز و فردا در هند


در اجندای اجلاس گروه بین المللی تماس در بارهء افغانستان و پاکستان، امنیت، انتقال سیاسی، اصلاحات انتخاباتی، پروسهء صلح در افغانستان و سایر مسایل شامل اند.

قرار است این اجلاس امروز پنجشنبه برگزارش شود که در آن بیش از 50 نمایندهء کشورها اشتراک خواهند کرد.

ساتیندر کی لمبه نمایندهء خاص هند در امور افغانستان و پاکستان از جانب هند در این کنفرانس اشتراک خواهد کرد.

گروه بین المللی تماس یک انجمن سیاسی است که به ابتکار آلمان تشکیل شده و برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، تلاش می کند.

نشریهء دی ایکونومیک تایمز هند به نقل از منابع مختلف می نویسد که می گویند، در اجلاس گروه بین المللی تماس در مورد تحولات و انکشافات عمده افغانستان به شمول، صلح، امنیت و انتخابات بحث و گفتگو می شود.

در حالیکه نیروهای خارجی تا پایان سال جاری افغانستان را ترک می کنند، انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در 16 ماه حمل در این کشور برگزار می شود.

موضوع انتخابات، همکاری های اقتصادی و تامین امنیت در افغانستان اجندای کنفرانس کشور های قلب آسیا را نیز تشکیل می دهد.

کنفرانس کشور های قلب آسیا و یا پروسهء استانبول فردا جمعه در دهلی جدید پایتخت هند دایر می شود که در آن بیش از 40 وزیر کشور های منطقه و نماینده های بلند رتبه سازمان های بین المللی اشتراک می کنند.

وزارت خارجه افغانستان می گوید که در این نشست روی گسترش معاملات اقتصادی و ایجاد فضای اعتماد میان کشور های منطقه گفتگو صورت خواهد گرفت.

جانان موسی زی سخنگوی این وزارت روز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفتگو های صلح افغانستان و منطقه را بخش مهم اجندای این نشست خوانده گفت:

« نکات اساسی اجندای پروسه استانبول است و در آینده نیز خواهد بود که صلح و امنیت در افغانستان و منطقه کلاً قلب آسیا، اساسی ترین نیاز مردمان این منطقه است.
اگر صلح و امنیت نباشد همگرایی، رفاء و تقویت همکاری های همه جانبه منطقوی با چالش جدی مواجه می شود. دوم اینکه صلح و امنیت کشور های منطقه یکی با دیگر پیوند عمیق دارد. »


پروسهء استانبول در سال 2011 میلادی آغاز شد که به اساس آن مقام های کشور های عضو به شمول امنیت و اقتصاد در موارد مختلف همکاری ها، میان هم نشست های را راه اندازی می کنند.
XS
SM
MD
LG