لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۲

بودجهء سال مالی 1393 از سوی ولسی جرگه تصویب شد


با آن که اکثر نماینده گان مردم در ولسی جرگه افغانستان برای تصویب بودجهء سال مالی 1393 رای مثبت دادند با آن هم تعدادی از آنان این بودجه را مورد انتقاد قرار دادند.

محمد عظیم محسنی معاون کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه در نشست روز چهارشنبه این جرگه گفت که طرح بودجهء سال مالی 1393 به گونهء کامل اصلاح نشده و دارای نقاط ضعف است.

آقای محسنی افزود که وزارت مالیه افغانستان قبل از این برای رفع این اصلاحات وعده کرده بود اما به آن عمل نشده است:

« مادهء که باید در اصول نامه در خصوص کود های متفرقه و احتیاط ذکر می کردند، نکرده اند، در طرح این بودجه که چند روز قبل رد گردید در کود نود و یک هفتصد میلیون افغانی درج بود اما حالا سیصد میلیون افغانی به آن اضافه شده است. در سه بخشی که توافق صورت گرفته بود عمل نشده است. »

بودجهء سال مالی 1393 هجری شمسی چهار صد و بیست و هشت ملیارد و سه صد و هفتاد و هشت میلیون افغانی در نظر گرفته شده است.

از این میان دو صد و هشتاد میلیارد و چهار صد و هفتاد و دو میلیون افغانی به بودجهء عادی و یک صد و چهل و هفت میلیارد و نه صد و پنج میلیون افغانی آن به بودجهء انکشافی اختصاص داده شده است.

در طرح قبلی بودجهء این سال که چند روز قبل از سوی ولسی جرگه به علت موجودیت نواقص رد گردید، 440 میلیارد افغانی در نظر گرفته شده بود.

اما وزیر مالیه افغانستان می گوید که در طرح دوم بودجه سال مالی 1393 هفتاد درصد از پیشنهادات وکلا در نظر گرفته شده اند.

حضرت عمر زاخیل وال که در نشست روز چهارشنبه ولسی جرگه حضور داشت در پاسخ به انتقاد برخی از وکلا گفت که بودجه ملی را نباید در گرو مسایل شخصی قرار داد:

« در آن سه صد میلیون که شما می گوید پول امتیازات پارلمان است که اضافه شده است که ما بر انتقال آن موافقه کردیم کمیسیون مشترک در این خصوص به توافق رسید اما اکر نمی خواهید آن را دوباره دور می کنیم.
ما نباید بودجه ملی را گروگان پروژه های شخصی بسازیم اگر می پذیرفتم که پروژه بدیل سالنگ از پیشروی قریه ات بگذرد هیچ مشکلی وجود نمی داشت نه در کود احتیاط و نه در جای دیگری. »


تعداد از اعضای ولسی جرگه هم پذیرفتند که برخی از وکلا با بودجهء برخورد شخصی داشته اند.

وزیر مالیهء افغانستان همچنان افزود که بودجهء سال مالی 1393 نسبت به سال های گذشته به مراتب بیشتر است.

حضرت عمر زاخیل وال نقش کمک های کشورهای خارجی در این افزایش را مهم خواند.

این در حالی است که سال مالی آغاز شده و به اساس گزارش ها به دلیل تاخیر در تصویب این بودجه، معاشات برخی از ادارات دولتی پرداخته نشده است.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG