لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۶

رییس جمهور کرزی نیروهای امریکایی را مسوول حمله سیاه گرد خواند


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، نیروهای امریکایی را مسوول حمله هوایی دیروز در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان خوانده است که در آن، هفت طفل و یک زن کشته شدند. رییس جمهور کرزی در یک اعلامیه گفته است، کشتار این افراد ملکی نشان میدهد که ایالات متحده در عملی کردن تعهداتش مبنی بر احترام به زنده گی افغانها، ناکام مانده است.

به گفته آقای کرزی، حکومت افغانستان از سال ها به این سو خواهان ختم کامل عملیات بر خانه های افغانها شده است ولی امریکایی ها خلاف مواقتنامه دوجانبه، بار دیگر منطقه مسکونی را بمبارد کرده و مردم ملکی را کشتند.

حمله هوایی نیروهای ایتلاف در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان منتج به آن شد که رییس جمهور کرزی دستور تحقیقات رسمی در مورد این حادثه را بدهد.

هیات اعزامی رییس جمهور کرزی به محل این حادثه رسیده و تحقیقات در مورد چگونه گی این حمله جریان دارد. نیویارک تایمز می نویسد حادثه ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان باعث تشدید تنش های موجود بین حکومت افغانستان و متحدین غربی اش روی کشته شدن افراد ملکی شده است.

در حالیکه جزییات دقیق در مورد حادثه ولسوالی سیاه گرد در دست نیست مقامات تایید کرده اند که این حمله هوایی بعد از آن رخ داد که قوای افغان و مشاورین خاص ایتلاف شان در جریان عملیات جهت پاکسازی منطقه، خواهان کمک شده بودند.

درگیری های مسلحانه در یک قرارگاه مخالفین که برای حمله بر مرکز هوایی بگرام، در سیاه گرد جابه جا شده بودند، باعث کشته شدن یک سرباز ایتلاف، حد اقل 10 طالب و چندین فرد ملکی شد ولی تعداد دقیق کشته شده گان به گفته مقامات افغان هنوزهم نامعلوم است.

تلفات ملکی از دیر به این سو از مسایل جنجال برانگیز در افغانستان بوده ولی حال این مساله بیشتر از هر وقت دیگر مشکل ساز شده است.

در حالیکه سرنوشت توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن هنوز معلوم نیست، رییس جمهور افغانستان، ختم حملات هوایی را که یک بخش عمده تلفات ملکی را در بر داشته است، یکی از شروط اساسی امضای این موافقتنامه خوانده است.

رییس جمهور کرزی در ماه نومبر زمانی که در یک حمله هوایی ناتو در هلمند چندین فرد ملکی کشته شدند، هشدار داد که این موافقتنامه کاملاً لغو خواهد شد. نیویارک تایمز می افزاید، احتمال میرود حمله هوایی دیروز در سیاه گرد روابط بین افغانها و امریکایی ها را تیره تر سازد، روابط که با گذشت هر روز تیره تر شده می رود.

با وجود تهدیدات چند هفته اخیر امریکا در مورد خروج تمام نیروهایش، دستور اخیر رییس جمهور کرزی مبنی بر آزادی ده های زندانی بگرام که گمان می رود در کشتار نیروهای امریکا دخیل باشند، روابط بین حکومت افغانستان و امریکا را تیره تر ساخته است.

ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهور کرزی گفته است در حمله دیروز در سیاه گرد هشت فرد ملکی کشته شدند.

فیضی گفت ختم چنین حملات شرط ما برای امضای این موافقتنامه است ولی چنان به نظر می رسد که کسی این را درک نمی کند، چی تعداد بیگناه دیگر کشته خواهند شد، تا مقامات امریکایی متوجه این مساله گردند؟؟؟

براساس گزارش ها از ولایت پروان مردم ولسوالی سیاه گرد این ولایت از وقوع حادثه دیروز سخت متاثر اند و نگرانی های شانرا از تکرار چنین حملات در آینده ابراز داشته اند.
XS
SM
MD
LG