لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۸

سرتاج عزیز: پاکستان با طالبان افغان روابط غیر رسمی دارد


سرتاج عزیز مشاور صدراعظم پاکستان
مشاور صدراعظم پاکستان می گوید، کشورش برای کمک به پروسهء صلح، با طالبان افغان روابط غیر رسمی دارد.

سرتاج عزیز در اجلاسی که روز چهارشنبه در مورد افغانستان برگزار شده بود گفت، اسلام آباد خواهان روابط نزدیک با همسایه ها به خصوص هند و افغانستان است.

آقای عزیز گفت، پاکستان هیچگونه رابطه با ملا محمد عمر رهبر طالبان ندارد، اما به گفته وی، برای تامین امنیت در افغانستان، اسلام آباد با شماری از طالبان افغان، روابط غیررسمی برقرار کرده است.

سرتاج عزیز در این مورد جزییات بیشتر نداده است.

سرتاج عزیز همچنان برای برخی از طالبان پاکستانی که در روند مذاکرات صلح همکاری کرده می توانند، اطمینان داد، اما به گفته وی کسانی که قانون پاکستان را نمی پذیرند، با آنها گفتگو صورت نخواهد گرفت.

در مورد این اظهارات مشاور صدراعظم پاکستان، شماری از تحلیلگران، نظریه های متفاوت را مطرح می کنند.

خادم حسین یکی از تحلیلگران به این باور است که طالبان پاکستانی تا زمانی به مذاکرات حاضر نخواهند شد که خواسته هایشان پذیرفته شود.
خادم حسین می گوید:
"اصل اساسی، ایجاد فضای اعتماد است. آنچه از جانب طالبان گفته می شود، فضای اعتماد را ایجاد نمی کند، مثلاً آنها گفته اند که این نظام را نمی خواهند، حملات طیاره های بی پیلوت متوقف شود، به باور من این ها از عواملی اند که رهبری پاکستان آن را بر آورده ساخته نمی تواند، تا زمانیکه این مسایل حل نشوند، برای من طوری به نظر نمی رسد که بحث ها روی مذاکرات و پایان بحران ها، کدام اهمیت داشته باشد."

اما سید نذیر یکی از نظامیان متقاعد اردوی پاکستان فکر می کند که حکومت آن کشور در مورد مذاکرات، یک برنامه را روی دست دارد.
سید نذیر می گوید:
" به نظر می رسد که حکومت راه های مختلف را در پیش گرفته، اما پروسه به حدی پیچیده یا مشکل است که امریکا هم در آن ناکام شده است. چندین بار در دوحه، ترکیه و یا افغانستان، برای مذاکرات و راه حل با طالبان مذاکرات صورت گرفت، اما ناکام شد. پس برای پاکستان نیاز است، تا امنیت را در منطقه بیاورد و چنانکه به نظر میرسد، پروسه فعلی یک پیشرفت بزرگ است."

پیش از این چوهدری نثار علی خان وزیر داخله پاکستان گفته بود که گفتگو ها با برخی از افراد گروه طالبان ادامه دارد. وی انتظار دارد که این مذاکرات، نتایج مثبت به همراه داشته باشد، اما وزیر داخله پاکستان هشدار داده بود که حکومت آن کشور با گروه های که آماده به مذاکرات نیستند، درگیر جنگ خواهد بود.
XS
SM
MD
LG