لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۸

نی، از لایحه تنظیم فعالیت رسانه ها در جریان انتخابات انتقاد کرد


مجیب خلوتگر رییس اجراییوی اداره حمایت از رسانه های آزاد یا نی
اداره حمایت از رسانه های آزاد یا نی از لایحه کمیسیون رسانه های کمیسیون مستقل انتخابات در رابطه بر تنظیم فعالیت های رسانه ها در هنگام انتخابات انتقاد کرد.

ادارهء حمایت از رسانه های آزاد در افغانستان ماده های لایحه کمیسیون رسانه های کمیسیون انتخابات را از لحاظ حقوقی و هم از نظر محتوا ناقص می خواند.

مجیب خلوتگر رییس اجراییوی این اداره روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت این لایحه به اصلاحات نیاز دارد زیرا برخی از ماده های آن در تضاد با قانون انتخابات قرار دارند.

آقای خلوتگر گفت، امکان دارد این لایحه بر اثر برخی فشار ها آماده شده باشد.

لایحه تنظیم فعالیت های رسانه یی در جریان انتخابات به روز چهارشنبه در دوازده ماده از سوی کمیسیون رسانه های کمیسیون مستقل انتخابات به تصویب رسید.

در این لایحه بر مصونیت حریم خصوصی کاندیدان، نشر مطالب بر اساس اسناد، بر خورد یک سان با تمام کاندیدان، چگونگی مصارف کمپاین های انتخاباتی، دقت در اعلام نتایج انتخابات و برخی موارد دیگر تأکید شده است.

مسوولان اداره نی می گویند که این لایحه باید از قبل با آنها در میان گذاشته می شد.

اما مسوولین کمیسیون رسانه های کمیسیون انتخابات می گویند که این لایحه یک هفته قبل از اعلام با تمام نهاد ها شریک ساخته شده است.

حشمت الله دادفر معاون این کمیسیون به روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در این لایحه جای برای تغییر وجود ندارد:

« پیش از اینکه لایحه را منشتر کنیم برای بار دوم به نهاد های رسانه یی کشور یک هفته وقت داده بودیم تا نظریات خود را برای ما بفرستند و ما در 11 مورد که از سوی نهاد های رسانه یی پیشنهاد شده بود تغییرات را وارد کردیم و متأسفانه دیگر قابل تغییر و تعدیل نمی باشد.»

آقای دادفر افزود هرگاه برخی از نهاد ها انتقاد می کنند خود مقصر اند زیرا در زمان تعین شده نظریات خود را به کمیسیون رسانه ها ارسال نکرده اند.

در لایحه تنظیم فعالیت های رسانه یی در انتخابات آینده آمده است که بعد از تصویب این لایحه قابل اجرا بوده و در صورت تخلف از آن در مطابقت با قانون انتخابات با متخلفین برخورد قانونی صورت می گیرد.
XS
SM
MD
LG