لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۱

تصویب قانون منع تنباکو و دخانیات!


سگرت کشیدن 10 سال از عمر انسان را کم می سازد. سازمان صحی جهان هم نظر به تحقیقی که انجام داده می گوید، امراضی که به اثر دود و استعمال سگرت به وجود می آید، زندگی بیشتر از یک میلیارد نفر را تهدید می کند.

با آنکه استعمال تنباکو برای صحت اثرات منفی بر جا می گذارد اما شمار زیادی از مردم به دلایل مختلف آنرا دود می کنند.

کسانی که سگرت دود می کنند زودتر از دیگران به امراض گوناگون دچار می شوند و زندگی شان با خطر مواجه می شود.

بعضی از جوانان هم دیده و دانسته به سگرت کشیدن رو می آورند، وقتی از ایشان پرسیده شود که چرا؟ می گویند "آدم مرد و با شخصیت معلوم می شود."

یک تعداد اشخاص که به سگرت کشیدن معتاد اند از طفولیت به این عمل آغشته شده اند یا هم خرید و فروش سگرت توسط اطفال و جوانان هم باعث معتاد شدن آنها به این عمل شده است.

یکی از مشکلات دیگر که دامنگیر جوانان است کشیدن سگرت توسط یک تعداد اشخاص، در محلات مزدحم، سرپوشیده و ساحات اکادمیک مثل نهاد های تحصیلی است.

بنابر معلومات وزارت صحت عامه افغانستان، خطر سرطان در افرادی که دخانیات استفاده می کنند بیشتر بوده و زودتر از دیگران زندگی خود را از دست می دهند.

افغانستان کشوری است که سگرت در آن ارزان است و علاوه بر سگرت، استفاده از چلم و قیلون نیز اخیراً افزایش یافته است.
از این رو اعضای کمیسیون صحت ولسی جرگه افغانستان هم طرح قانون منع تنباکو و دخانیات در اماکن عمومی را یک ماه قبل پس از منظوری شورای وزیران جهت تصویب به ولسی جرگه فرستاد بودند که چندی پیش به اساس ماده هفتم قانون اساسی و مصوبه شورای وزیران از سوی ولسی جرگه افغانستان با اکثریت آرا تصویب شد.

داکتر مجیب الرحمان څمکنی عضو کمیسیون صحت ولسی جرگه گفت، این قانون دارای 5 فصل و 25 ماده است و در این قانون خرید و فروش سگرت بالای اطفال منع شده است.

در کنار ممنوعیت، استفاده از دخانیات در اماکن عمومی، هوتل ها، جا های سر پوشیده و مکان های تحصیلی، تعرفه گمرکی سگرت نیز 50 درصد افزایش یافته است.

داکتر مجیب الرحمان څمکنی عضو کمیسیون صحت ولسی جرگه گفت، یکی از اهداف مهم این قانون این است که بعد از این کشت و تولید تنباکو هم منع قرار داده شده است.

هر چند حکومت افغانستان با تطبیق این قانون در کشور می خواهد میزان استفاده از تنباکو را در اجتماع به حداقل برساند، اما آگاهان امور بیشتر روی راه اندازی برنامه های آگاهی عامه از اضرار آن تاکید دارند.

آقای څمکنی هم افزود که مطابق این قانون رسانه های همگانی مکلف اند تا از نشر و تبلیغات و با اعلانات تجارتی سگرت و سایر دخانیات که موجب ترویج استفاده از آن در اجتماع به خصوص جوانان می گردد، جلوگیری نمایند.

در افغانستان شماری زیاد از اطفال و نوجوانان در سرک ها سگرت می فروشند و از این طریق به خانواده های خود از نظر مالی کمک می کنند، اما حالا این قانون فروش تنباکو و سگرت توسط اطفال و نوجوانان را ممنوع اعلام کرده است و کسانی که این قانون را رعایت نکنند، 300 افغانی جریمه نقدی خواهند شد.

سازمان جهانی صحت یاWHO می گوید که سالانه در جهان 6 میلیون نفر با استفاده از تنباکو از بین می روند که 5 میلیون آن کسانی استند که سگرت را استفاده می کنند و 6 صد هزار دیگر کسانی استند که معتاد به سگرت نیستند اما از اثر تنفس دود سگرت از بین می روند.

این سازمان می گوید، اگر استفاده از تنباکو به شکل فعلی ادامه یابد سبب مرگ 8 میلیون انسان تا سال 2030 خواهد شد.

پس به امید اینکه قانون منع سگرت و تنباکو که در افغانستان تصویب شد جنبه تطبیق آن جدی گرفته شود تا جوانان و نوجوانان از این خطر در امان باشند.

Aghan Peace Marker) ) نهاد اجتماعی جوانان افغان مقیم آلمان!

همان طوریکه صلح، آرامی و پیشرفت افغانستان در هر عرصه آرزوی هر افغان است. قیس ځاځی هم جوان افغان که مدت 21 سال می شود در کشور آلمان زندگی می کند چندی پیش به افغانستان آمده است.

او در کشور آلمان اتحادیه اجتماعی به نام (Aghan Peace Marker ) یا آوردن صلح به افغانستان را در سال 2012 ایجاد کرده است.

این جوان با اعضای هشت نفری نهاد شان موضوعات تجارت، سیاست، اصلاحات و روشن فکری را در کشور آلمان به جوانان افغان مقیم آنجا آموزش می دهند.

قیس ځاځی گفت، در این نهاد خواسته اند تا روی زبان های ملی کشور هم کار کنند و به محصلین آنجا آموزش دهند.

آقای ځاځی می گوید، بزرگ ترین کار دیگری را که انجام داده اند و تقریباً مدت هشت ماه می شود روی آن کار می کنند، موضوع انتخابات امسال است که جوانانی که در خارج زندگی می کنند خواهان رای دهی در انتخابات ریاست جهموری هستند.
و در این مدت بیش از هزار افغان که در خارج زنده گی می کنند خواهان راهی دهی شده اند و اشتراک کردن در انتخابات را حق خود می دانند.

قیس ځاځی می گوید، وقتی علاقه مندی جوانان افغان مقیم آلمان و دیگر کشور ها برای اشتراک در انتخابات را دیده اند، آنها هم با نهاد های دیگر هم در افغانستان و خارج از افغانستان در تماس شده اند و به همین منظور خواستند تا به افغانستان آمده و این موضوع را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان بگذارند تا حق رای دهی به جوانان افغان در خارج داده شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات کم بودن وقت به برگزاری انتخابات را مشکل عمده دانسته و وعده سپرده که در دور بعدی انتخابات در این مورد توجه خواهند نمود.

قیس ځاځی عضو نهاد اجتماعی (Aghan Peace Marker ) در راستای آوردن صلح به افغانستان می گوید، اگر در این دور انتخابات نتوانستند رای و حق خود را بدست بیاورند کوشش و تلاش خود را ادامه می دهند تا 50 هزار امضاء جمع آوری کرده و در دور بعدی انتخابات اشتراک داشته باشند.

آقای ځاځی در اخیر حرف هایش گفت، جوانان افغان استعداد خارق العاده دارند اگر از آن به صورت درست کار گرفته شود.

وی از کمیسیون انتخابات و دولت خواست تا صدای جوانان داخل و خارج از افغانستان را بشنوند و به مشکلات شان رسیدگی نمایند.


ترتیب کننده برنامه هوای تازه: فروزان حبیب زاده

وقت نشر برنامه: هفته دو بار روز های شنبه و دوشنبه

please wait

No media source currently available

0:00 0:14:45 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG