لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۲

جوبایدن خواهان حضور خیلی محدود امریکا در افغانستان است


جوبایدن معاون رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا
در اجلاس مقامات ارشد امنیت ملی امریکا در قصر سفید، جوبایدن معاون رییس جمهور ایالات متحده بر خروج در حقیقت همهء عساکر امریکایی از افغانستان تاکید کرده است. او استدلال می کند که تعداد خیلی محدود افسران امریکایی در افغانستان باقی بمانند.

روزنامهء والستریت ژورنال می نویسد:
در بحث های قبلی در مورد افغانستان جوبایدن موفق نشده بود، نظریاتش را مورد تایید دیگران قرار دهد، اما استدلال وی در مورد حضور تعداد محدود 2 تا 3 هزار نیروی امریکایی درافغانستان در بین مقامات قصر سفید که بطور روبه افزایش از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان مایوس شده اند، کشش های را ایجاد کرده است.

حامد کرزی از امضای توافقنامهء همکاری های امنیتی و دفاعی با واشنگتن خودداری می کند که به عساکر امریکایی بعد از سال 2014 میلادی که ماموریت ناتو در افغانستان رسماً پایان می یابد، اجازهء حضور محدود را در افغانستان می دهد.
برخی مقامات وزرات دفاع امریکا حضور 9 تا 12 هزار عسکر امریکایی را بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان ترجیح می دهند.

یک مقام وزرات دفاع امریکا که از افشای نامش خودداری کرده به روزنامهء والستریت ژورنال گفته است:
"آقای بایدن از حضور یک رقم دقیق نیرو ها در افغانستان یادآوری و یا حمایت نکرده است، ولی ما به رقم بالقوهء صفر نزدیک شده ایم."

به گفتهء این مقام وزرات دفاع امریکا، جوبایدن معاون رییس جمهور ایالات متحده در اجلاس مقامات ارشد امنیت ملی در قصر سفید، سوالاتی را طرح کرده و پاسخ ها را با دقت شنیده است و در موقع مناسب پیشنهاداتش را ارایه خواهد کرد.

آغاز دوباره بحث های ادارهء امریکا در مورد حضور نیروهای آن کشور در افغانستان و فشار جوبایدن و متحدانش برای حضور خیلی محدود، باعث نگرانی گروهای شده است که از ادامهء مداخلهء امریکا در افغانستان حمایت می کنند.

این گروه ها هراس دارند که بحث در مورد حضور خیلی محدود عساکر امریکایی باعث آن خواهد شد تا رییس جمهور کرزی توافقنامهء امنیتی و دفاعی را با واشنگتن امضا نکند و ادارهء رییس جمهور اوباما هم همهء نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج سازد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG