لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۰

خواصی: در اثر بمباردمان نیروهای خارجی 17 فرد ملکی کشته شده اند


عبدالستار خواصی، رییس هیأت فرستاده شده از سوی ریاست جمهوری افغانستان به ولایت پروان.
هیأت فرستاده شده از سوی ریاست جمهوری افغانستان به ولایت پروان می گوید در نتیجه بمباردمان ولسوالی سیاه گرد این ولایت در شب چهارشنبه 17 فرد ملکی کشته شده اند.

هیات فرستاده شده از سوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید، این بمباردمان نیرو های خارجی یکبار دیگر نشان می دهد که آنان به زنده گی افغان ها احترام قایل نیستند.

عبدالستار خواصی رییس این هیأت و نماینده ولایت پروان در ولسی جرگه می گوید، از افراد کشته شده و خانه های منهدم شده در منطقه تصویر برداری کرده اند و آن را به روز شنبه به رییس جمهور کرزی می سپارند.

آقای خواصی به رادیو آزادی گفت، بررسی های آنان نشان می دهد که در دره وازغر ولسوالی سیاه گرد تمام شب بمباردمان ادامه داشته و در اوایل صبح نیرو های خارجی به تلاشی و انداختن بمب بالای دروازه های مردم پرداخته اند:

« ساعت ده بجه شب از سوی ناتو و ایتلاف بمباردمان آغاز شد و تا صبح ادامه داشته که جمعا ًشش خانه از بین رفته، چهارده الی هفده نفر تلفات ملکی دارد که در این تلفات ملکی زنان، اطفال و ریش سفیدان محل شامل اند.»

پس از آن که گزارش ها در چهارشنبه گذشته از بمباردمان نیرو های خارجی در ولسوالی سیاه گرد منتشر گردید، ریاست جمهوری هیأتی را جهت بررسی قضیه به منطقه فرستاد.

در جمع این هیأت نماینده گان از ولسی جرگه، وزارت داخله، دفاع ملی، امنیت ملی، اداره مستقل ارگان های محل و لوی څارنوالی افغانستان شامل بودند.

رییس جمهور کرزی به روز چهارشنبه این عملیات را محکوم کرد و در آن زمان در اعلامیه ریاست جمهوری گفته شد که در نتیجه این رویداد هشت فرد ملکی کشته شده است.

آیساف نیز در یک خبرنامه در خصوص کشته شدن افراد ملکی ابراز تأسف کرده اما گفته است که این عملیات در هماهنگی با نیرو های افغان انجام شده است.

هیأت ریاست جمهوری می گوید، آنان در این مورد از ناتو وضاحت خواسته اند اما تا حال معلوم نیست که نیرو های افغان در این مساله دخیل اند یاخیر.

رییس جمهور کرزی بار ها از نیرو های خارجی تقاضا کرده است تا عملیات بالای خانه های مردم این کشور را متوقف سازند که این مسأله یکی از شرایط اساسی امضای سند امنیتی و دفاعی با امریکا نیز خوانده می شود.

اما برخی از کارشناسان نظامی می گویند، امریکا در افغانستان اهداف خود را تعقیب کرده و به گفته های رییس جمهور گوش نمی دهد:

« امریکایی ها جنگ را در افغانستان در برابر القاعده خود شان شروع کرده به همین خاطر هر قدر که رییس جمهور این مسایل را بگوید، آنها اهداف خود شان را تعقیب می کنند و تلاش می کنند که موفقیت را بدست بیاورند.»

پیش از این نیز نیرو های خارجی در بمباردمان های شان بیشتر افراد ملکی را هدف قرارداده و این مسأله همواره عکس العمل رییس جمهور کرزی را در پی داشته است.
از سوی هم حامد کرزی به روز اخیر جرگه مشورتی در کابل گفت، تا زمانیکه امریکا عملیات بالای خانه های مردم را متوقف نکند، سند امنیتی و دفاعی را با این کشور امضا نخواهد کرد.

کارشناسان افغان می گویند، در چنین شرایط حساس کشتن افراد ملکی تأثیر مستقیم بالای سرنوشت امضای سند امنیتی و دفاعی میان امریکا و افغانستان دارد.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG