لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۵

در اثر یک حملهء انتحاری در کابل 16 تن کشته شدند


پولیس افغانستان می گوید در حمله انتحاری بر یک رستوان در کابل 16 نفر از جمله یک نماینده صندوق وجهی بین المللی و سه کارمند ملل متحد کشته شده اند.

مسوولیت حمله بر این رستوانت در وزیر محمد اکبر خان کابل را طالبان به عهده گرفتند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان صدیق صدیقی در باره واقعه به خبرنگاران توضیحات داده گفت:

« به اساس تحقیقات ابتدایی ما در این حمله سه تروریست دخیل بودند. یکی از آنها توانست مواد انفجاری را که با خود حمل می کرد انفجار بدهد و دو نفر دیگر برای داخل شدن به رستورانت سعی می کردند. آنها با محافظین امنیتی در منطقه روبرو شدند. دو نفر شان کشته شدند و یک تن توانست خود را انفجار بدهد. قوای امنیتی افغانستان و واحد واکنش سریع در منطقه است و اطراف محل حادثه را محاصره کرده اند.»

نظر به گزارش رویترز، قوای ناتو به محل حادثه رفتند جایی که بعد از انفجار اولی برخورد تا 20 دقیقه دیگر ادامه داشت. راه های اساسی که به این محل وصل می شوند، همه بسته شده بودند.

صندوق وجهی بین المللی تصدیق نمود که یک کارمند 60 ساله لبنانی آن "وابل عبدالله" در بین قربانیان می باشد.

مدیر اداری این موسسه کرستین لاگغده در یک اعلامیه اظهار داشت: این یک خبر غم انگیز است و تمام این موسسه را متأثر ساخته.

سخنگوی سازمان ملل متحد هم تصدیق نمود که سه کارمند آن در بین قربانیان می باشد.

به گفته سخنگوی ملل متحد سرمنشی ملل متحد بن کی مون این حمله را محکوم کرده و اظهار داشته است که چنین حملات عمدی علیه افراد ملکی غیر قابل قبول می باشد و با تمام قوانین بین المللی مغایرت دارد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا جین ساکی گفت که امریکا هم این حمله را محکوم می کند:

« ما البته این عمل پست تروریستی را با شدید ترین لحن محکوم می کنیم. تمام مسوولین ماموریت در اینجا صحیح و سالم هستند. ما همین اکنون معلومات از محل حادثه بدست می آوریم. از اینرو نمی توانم توضیحات بیشتر در مورد این حادثه را تایید و یا رد کنم.»

سفارت بریتانیا گفته است تحقیق می کند که ببیند آیا کدام تبعهء این کشور هم در جمله قربانیان می باشد و یا خیر؟

سخنگوی طالبان ذبیح الله مجاهد گفته است که در وقت حمله خارجیان در رستورانت حضور داشتند. در خبر های ابتدایی گفته شده بود که مقامات آلمانی در کابل هم تلف شده اند.
XS
SM
MD
LG