لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۰

سالارزی: حمله شب گذشته هیچ توجیه ندارد و همچو حملات باید متوقف گردند


نظیف الله سالارزی سخنگوی دفتر یونما در کابل.
مقام های سازمان ملل متحد در کابل می گویند که حمله شب گذشته طالبان مسلح در شهر کابل هیچ توجیه ندارد و باید که همچو حملات به گونه کامل متوقف گردند.

نظیف الله سالارزی سخنگوی این سازمان در کابل به روز شنبه به رادیو آزادی گفت، در حمله انتحاری و مسلحانه شب گذشته در منطقه وزیر محمد اکبر خان شهر کابل چهار کارمند سازمان ملل متحد نیز کشته شده اند.

به گفته آقای سالارزی این حمله بر افراد ملکی صورت گرفته و سازمان ملل متحد آن را به شدت تقبیح می کند:

« سازمان ملل متحد حمله را که دیشب بر یک رستورانت ملکی صورت گرفت به شدید ترین الفاظ تقبیح می کند.
در این حمله چهار تن از کارمندان سازمان ملل متحد نیز کشته شده اند.
سازمان ملل متحد همچو حملات را قابل توجیه نمی داند و غیر قابل قبول است.
سازمان ملل متحد خواستار آنست تا هر چه عاجل تر همچو حملات و خشونت ها پایان یابد.»


مسوولان امنیتی در کابل تایید کردند که در حمله انتحاری و مسلحانه طالبان که شب گذشته بر یک رستورانت لبنانی ها منطقه وزیر محمد اکبر خان صورت گرفت، بیست و یک تن کشته و دو تن مجروح گریدند.

حشمت الله ستانکزی سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت که سیزده تن قربانیان، اتباع خارجی و هشت تن آنان افغان ها اند.

به گفته آقای ستانکزی، پنج زن نیز در این رویداد کشته شده اند که چهار تن آنان اتباع خارجی اند.

سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد از قول بانکی مون، این رویداد را محکوم کرده و آن را در تضاد با تمام قوانین جهانی دانسته است.

جین ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز این را یک حمله تروریستی و وحشیانه خوانده است.

از سوی هم نیرو های آیساف در یک اعلامیه به نقل از جنرال جوزیف دانفورد قومندان نیرو های خارجی در افغانستان این حمله را تقبیح کرده و آن را یک عمل بزدلانه پنداشته است.

در این حال عمر داوودزی وزیر امور داخله افغانستان به روز شنبه در یک نشست در کابل گفت، وظیفه آمر حوزه دهم امنیتی و دو تن از مسوولان دیگر این حوزه را بخاطر غفلت وظیفوی به حالت تعلیق در آورده است:

« وظیفه آمر صاحب حوزه دهم امنیتی که وزیر محمد اکبر خان مربوط اش می شود جمع قوماندان تولی همان ساحه و کارمند جنایی مورد تعلیق قرار گرفته است.
باید از این افراد تحقیق شود که چرا همچو واقعه صورت گرفت.
رییس صاحب امنیت ملی نیز شب گذشته با من مشوره داشت و گفت که اقدامات مشابه خواهد کرد.
این باید برای حوزه های دیگر امنیتی نیز اخطار باشد که سهل انگاری را تحمل نمی کنیم.»


مسوولیت این حمله را ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان بدوش گرفته است.

به روز یکشنبه هفته گذشته نیز یک حمله کننده انتحاری در منطقه قابل بای در حاشیه شرقی شهر کابل مواد انفجاری همراه اش را در نزیکی یک بس مربوط به مامورین پولیس افغان انفجار داد که دو تن را کشت و بیست تن دیگر را مجروح ساخت.

کارشناسان با توجه به این حملات پی در پی می گویند، نیرو های امنیتی با تدابیر جدی که در شهر کابل روی دست دارند نتوانسته اند جلو حملات مخالفان مسلح را بگیرند.

به گفته آنان، اگر به این موضوع توجه جدی صورت نگیرد، ممکن با نزدیک شدن زمان انتخابات در این کشور حملات انتحاری و مسلحانه مخالفان مسلح بیشتر گردد.

نسیم شفق
XS
SM
MD
LG