لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۰

کمیسیون انتخابات میخواهد 323 مرکز جدید رای دهی را ایجاد کند


عبدالرحمن هوتکی معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان.
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید تصمیم دارد بیش از300 مرکز جدید رای دهی را ایجاد نماید.

چند روز پس از سپردن طرح امنیتی از سوی وزارت داخله به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در خصوص تامین امنیت مراکز رای دهی، مسوولان این کمیسیون از برنامه تازه به هدف ایجاد مراکز جدید رای دهی در کشور خبر می دهند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات به روز شنبه در اجلاس استجوابیه ولسی جرگه در خصوص ایجاد بیش از سه صد مرکز جدید رای دهی به اعضای ولسی جرگه معلومات دادند.

عبدالرحمن هوتکی معاون این کمیسیون در مورد گفت:

« کمیسیون مستقل انتخابات ایجاد 323 مرکز جدید رای دهی را هفته گذشته به تصویب رسانیده و آن را با سکتور امنیتی افغانستان شریک ساخته است اما از این مراکز تا حال گزارش در دست نیست که امنیت چه تعداد آن را تامین کرده می توانند و چه تعداد را نمی توانند.»

ولسی جرگه افغانستان در اجلاس روز شنبه این جرگه مسوولان کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایت های انتخاباتی را فرا خوانده بود اما مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی در این جلسه حضور نیافته بودند.

هدف از فرا خواندن مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات به ولسی جرگه ارایه معلومات در خصوص کار های کمیسیون و پاسخ گویی به نگرانی های موجود در خصوص انتخابات سال آینده خوانده شده است.

بعضی از اعضای ولسی جرگه از آنچه عدم توزیع کارت های رای دهی به باشنده گان مناطق دور دست، بی عدالتی در استخدام کارمندان کمیسیون و کاستی در طرح امنیتی انتخابات خواندند، ابراز نگرانی کردند.

وزارت داخلهء افغانستان در جریان ماه جاری طرح امنیتی را پس از بررسی دوباره به دسترس کمیسیون مستقل انتخابات قرار داد که در آن از عدم تامین امنیت 414 مرکز رای دهی بنابر تهدیدات امنیتی خبر داده شده است.

معاون کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد که مسوولیت تامین امنیت مراکز رای دهی به ارگان های امنیتی ارتباط داشته وآنان تنها در خصوص مسایل تخنیکی و عملیاتی جواب گو خواهند بود.

وزارت داخله افغانستان تایید می کند که فهرست مراکز جدید رای دهی را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات دریافت کرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله در صحبت با رادیو آزادی در این مورد توضیحات بیشتر ارایه کرد:
« لست جدید از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به ما مواصلت کرده که 323 سایت رای دهی را مشخص ساخته اند در بیست و شش ولایت، روی این فهرست به گونه جدی کار می کنیم و عنقریب بررسی های خود را با کمیسیون شریک خواهیم ساخت.»

از سوی هم سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان می گوید، طرح نهایی امنیتی مراکز رای دهی را پس از بررسی و ارزیابی های دقیق آماده کرده اند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هر چند انتخابات سال آینده را پُر از مشکل می دانند اما تاکید دارند که در خصوص برگزاری بهتر آن تلاش های خود را انجام می دهند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تقلب و مداخله کارمندان موقت این کمیسیون را در انتخابات های گذشته رد نمی کند اما تاکید دارند که هرگاه در انتخابات سال آینده کارمندان این کار را انجام دهند آنان را به لوی څارنوالی معرفی می کنند.

با این همه، نگرانی های هنوز هم وجود دارند که انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورا های ولایتی افغانستان نیز با تقلب و تخطی به همراه خواهد بود.

قرار است این انتخابات به تاریخ شانزده هم ماه حمل سال 1393 هجری شمسی برگزار شود.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG