لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۷

آرمان ملی: حملهء اخیر ثابت ساخت که طالبان در کابل نفوذ دارند


آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در سرمقاله اش نوشته است که از حملهء شب جمعه در وزیر محمد اکبر خان معلوم می شود که طالبان مسلح هنوز هم می توانند هر جای که خواسته باشند، خود را رسانده و هدف قرار دهند.

به نوشتهء روزنامه با این حمله همچنان ثابت شد که طالبان در کابل نفوذ داشته و با استفاده از آن حملات شان را انجام می دهند.

در سرمقالهء آرمان ملی آمده است که مردم از نهاد های امنیتی افغانستان می خواهند که حالا نسبت به هر زمان دیگر بیداری و هوشیاری خود را حفظ کرده و نگذارند که حملهء مانند شب جمعه باز هم تکرار شود.

محور
روزنامهء غیر دولتی محور در مطلبی حملهء شب جمعه در شهر کابل را یک حمله بر منابع اقتصادی افغانستان خوانده است.

به نوشتهء روزنامه حمله بر رستورانت لبنانی ها از سال 2012 به این طرف در نوع خود چهارمین حمله است که در آن بخش سیاحت و اقتصاد افغانستان زیانمند می شوند.

در ادامهء مطلب نوشته شده که حمله بر این رستورانت نسبت به هر کس دیگر سبب هراس آن عده از خارجی ها می شود که خواهان سرمایه گذاری در افغانستان اند.

به باور نویسندهء مطلب در این نوع حملات بیشتر استخبارات کشور های همسایه دست داشته و می خواهند که در بین مردم تشویش ایجاد کنند.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت در سرمقالهء شمارهء امروز خود این ادعای طالبان را به بررسی گرفته که گفته اند حملهء انتحاری بر رستورانت لبنانی ها عکس العمل انتقام جویانه به خاطر حملهء نیرو های امریکایی در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان بود که در آن 17 فرد ملکی کشته شدند.

به نوشتهء روزنامه، این ادعای طالبان به خاطر درست به نظر نمی رسد که حمله بر این رستورانت چند روز پس از رویداد ولسوالی سیاه گرد انجام شد و در این مدت اندک تنظیم کردن چنین حملهء بزرگ امکان ندارد.

در سرمقاله آمده است که طالبان هم در حملهء شان کاملاً یک هدف ملکی را نشانه قرار داده اند.

سرنوشت نگاشته است که بمباری بر ولسوالی سیاه گرد و حمله بر رستورانت لبنانی ها هر دو نشان دهندهء چهرهء خشن جنگ جاری در کشور است که از سوی هر دو طرف غیر نظامیان هدف قرارداده می شوند.

انیس
روزنامهء دولتی انیس با اشاره به حمله بر رستورانت لبنانی ها در شهر کابل نوشته است که نیرو های امنیتی افغان هنوز هم به تقویت شدن نیاز دارند.

روزنامه نوشته است که طالبان می خواهند با چنین حملات نیرو های امنیتی افغان را در آستانهء انتخابات به چالش بگیرند.

در سرمقاله نوشته شده که در چهار مرحلهء انتقال مسوولیت های امنیتی نیرو های امنیتی افغان دست آورد های خوبی داشته اند که باید حفظ شوند.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG