لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۴

شاروال کابل، اتهامات کمیسیون مخابرات و مواصلات ولسی جرگه را رد کرد


محمد یونس نواندیش شاروال کابل
شاروال کابل از لوی څارنوالی افغانستان می خواهد تا اتهاماتی را که از سوی کمیسیون مخابرات و مواصلات ولسی جرگهء این کشور بر وی وارد گردیده مورد بررسی قرار دهد.

محمد یونس نواندیش به روز یکشنبه در یک نشست خبری تمام این اتهامات علیهء خودش را رد کرد.

آقای نواندیش تاکید دارد، در صورتی که چنین ادعا ها ثابت نگردند، باید مصونیت پارلمانی از این وکیلان گرفته شود:

« آنهای که خودشان مشکل دارند سوی استفاده از صلاحیت بکنند و ما را وادار بسازند که شهرک های غیر قانونی شانرا امضا نمایم به این گپ تسلیم نمی شویم من از مقام لوی څارنوالی تقاضا می کنم ادعا های که صورت گرفته آنرا برسی نماید در صورتیکه این ادعا ها ثابت شده نتواند باید مصونیت پارلمانی آنها گرفته شود و آنها به تحقیق بروند و مطابق قانون جواب بدهند. »

شاروال کابل می گوید، هر زمانی که وی مانع غصب زمین و یا اعمار بلند منزل های وکلا شده آنها چنین اتهامات را بر وی وارد کرده اند.

کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه حدود دو هفته پیش شاروال کابل را به غصب زمین و دست داشتن در توزیع غیر قانونی ملکیت های دولتی متهم کرد.

توزیع غیر قانونی ملکیت های استملاک شدهء دولتی، دادن جواز برای اعمار بلند منزل های غیر قانونی در شهر کابل، غصب زمین و گرفتن نمرات رهایشی بنام فرزندان مواردی اند که محمد یونس نواندیش به آن متهم گردیده است.

اما قیس حسن رییس کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در خصوص تمام اتهامات علیهء آقای نواندیش اسناد و شواهد در دست دارند.

از سوی هم برخی از اعضای ولسی جرگه می گویند که شاروال کابل بنام 6 فرزند خود نمرات رهایشی را در پروژهء احمد شاه بابا مینهء شهر کابل بطور غیر قانونی اخذ کرده و 180 متر مربع زمین را نیز در کنار منزل اش در منطقهء شیرپور غصب نموده است.

اما باز هم شاروال کابل چنین اتهامات را نادرس خوانده و می گوید، تنها یک منزل رهایشی دارد که در آن زندگی می نماید.

در عین حال لوی څارنوالی می گوید هر زمانی که از سوی شاروال کابل اسناد در اختیار آنها قرار گیرد بررسی ها را در زمینه آغاز می نماید.

بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

« در هر حصه چی شاروال کابل و یا وکلای پارلمان باشد و یا هم اتباع عادی مملکت باشند اگر در حصه آنها شواهد مدارک مکمل باشد و به دسترس اداره لوی څارنوالی قرار بگیرد لوی څارنوالی افغانستان مطابق قوانین نافذه کشور اجراات می کند، و هیچ نوع امتیاز طلبی وجود ندارد قوانین کشور یکسان بالای همه اتباع کشور تطبیق می گردد. »

غصب زمین های دولتی در افغانستان خبر تازهء نیست، بلکه در چند سال اخیر این موضوع به یک مشکل جدی در این کشور مبدل گردیده است.

به اساس گزارش ها میلیون های جریب زمین های دولتی و غیر دولتی در افغانستان غصب شده که در بیشتر آن برخی از مقام های دولتی و افراد زورمند دست دارند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG