لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۷

ناتو: عملیات در سیاه گرد به درخواست مقامات افغان انجام شده است


پس از اینکه هیات اعزامی دولت به منطقه گزارش خود از عملیات هفته گذشته در ولسوالی سیاه گرد پروان را به شورای امنیت افغانستان تقدیم کرد، رئیس جمهور حامد کرزی دیروز یکبار دیگر تاکید نمود که به دلیل جلوگیری از کشتار مردم افغانستان، آغاز عملی و علنی پروسه صلح و توقف عملیات نیروهای خارجی بالای خانه های مردم افغانستان منحیث پیش شرط برای امضای قرارداد امنیتی و دفاعی با امریکا گذاشته شده و تا زمانیکه اقدامات عملی در موارد متذکره صورت نگیرد، موافقتنامه امنیتی با امریکا امضا نخواهد شد.

عبدالستار خواصی نماینده مردم پروان در ولسی جرگه که هیات اعزامی دولت به ولسوالی سیاه گرد را رهبری می کرد ضمن تقدیم دریافت های خود دیروز گفت که در این حمله 12 غیرنظامی و 5 نفر از شورشیان طالب کشته شده اند.

او گفت که قوای امریکایی برای اکمال پوسته های پولیس محلی به ولسوالی سیاه گرد رفته بودند و پس از اینکه مورد حمله قرار گرفتند دست به بمباردمان وسیع زده اند:

« ده خانه را تخریب کرده اند. و بعد از اینکه امریکایان بمباردمان را متوقف ساخته اند در منطقه پیاده شده اند، تالاشی را آغاز کرده اند، خانه ها را تالاشی کرده اند. و هنگام تالاشی زیرخانه ها دینامیت و یا نمی دانم ماین گذاشته اند و خانه ها را تخریب کرده اند. »

اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان می گوید که قبل از ورود نیروهای خاص به تاریخ ۲۳ جدی مسوولین امنیتی ولسوالی سیاه گرد در جریان نبوده و با مسوولین امنیتی و مقام ولایت پروان هماهنگی صورت نگرفته است.

ولی نیروهای ایتلاف بین المللی به رهبری ناتو در باره عملیات دو روزه هفته گذشته در این ولسوالی اظهارات کاملاً متفاوت داشته گفتند که این عملیات مشترک به درخواست والی پروان و تائید وزارت دفاع افغانستان انجام شده است.

آنها می گویند که در حمله شورشیان یک عسکر ناتو و یک عسکر افغان کشته شده اند.

پس از اینکه عبدالستار خواصی در گزارش خود به رئیس جمهور کرزی قوای آیساف به رهبری ناتو را مسوول تلفات ملکی دانست، آیساف گفت که این تلفات تصادفی بود.

آژانس خبر رسانی آلمان از قول نظامیان ناتو می گوید که تلفات ملکی در ولسوالی سیاه گرد پس از آن به میان آمد که والی پروان خواستار عملیات در این منطقه شده گفت که شورشیان طالب در این منطقه بر نیروهای دولتی حمله می کنند و امنیت انتخابات آینده را مختل می سازند.

آیساف یا قوای بین المللی کمک به امنیت می گوید که این عملیات برای دور ساختن طالبان از منطقه ولی نیروهای خاص به رهبری کوماندوهای افغان که مشاوران آیساف نیز با آنها بودند توسط اسلحه ثقیل مورد حمله قرار گرفتند.
XS
SM
MD
LG