لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۸

«در حملهء مرگبار اخیر در کابل استخبارات خارجی دست داشته است»


جلسه روز یکشنبه شورای امنیت افغانستان که به ریاست رئیس جمهور کرزی برگزار شد استخبارات خارجی را به دست داشتن در حمله مرگبار اخیر در کابل متهم ساخت.

گزارش آژانس خبر رسانی فرانسه می افزاید که حکومت افغانستان ظاهراً انگشت اتهام خود را به استخبارات کشور همسایه پاکستان متوجه می سازد.

مقامات افغانستان از مدت ها اتهام وارد می کنند که شورشیان طالب از حمایت استخبارت پاکستان برخوردار می باشند.

اعلامیه ارگ ریاست جمهوری می گوید چنین حملات پیچیده کار طالبان عادی نبوده و شکی نیست که استخبارات خارجی آنسوی سرحدات در آن دست دارد.

طالبان مسوولیت این حمله را که شام روز جمعه گذشته یک رستورانت لبنانی را در قلب کابل هدف قرار داد و 21 نفر به شمول 13 خارجی در آن کشته شدند به عهده گرفت.

برخی از مهمانان این رستورانت هنگامی که یک مهاجم انتحاری خود را در داخل آن منفجر ساخت و دو مهاجم دیگر دست به تیراندازی زدند زیر میزها خود را پنهان ساختند.

سه امریکایی، دو بریتانیوِی، دوکانادایی، رئیس دفتر صندوق وجهی بین المللی و مالک لبنانی این رستورانت میان کشته شده گان این حمله بودند.

یک زن که در ماموریت پولیس اتحادیه اروپا در کابل وظیفه داشت و همچنین یک کارمند روسی ملل متحد هم در این حمله کشته شدند.

این مرگبارترین حمله بر خارجیان ملکی در یازده سال گذشته در افغانستان بود.

بسیاری از رهبران ارشد طالبان در پاکستان به سر می برند و استخبارات این کشور به داشتن روابط با آنها متهم شده است.

گفته می شود که اسلام آباد می خواهد تا پس از خروج قوای ناتو از افغانستان طالبان را چون وسیله نفوذ خود در این کشور داشته باشند.

رئیس جمهور افغانستان حامد کرزی این حمله را محکوم کرد و از قوای ناتو خواستار شد که تروریزم را هدف حملات خود قرار دهند.

مقامات افغان تحقیق می کنند تا بدانند که این سه مهاجم انتحاری چطور توانسته اند به این منطقه کابل که زیر تدابیر شدید امنیتی قرار دارد داخل شوند.
XS
SM
MD
LG