لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۰

آرمان ملی: امریکا بیرون می شود، این را مسخره گی تلقی نکنید


بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل مسالهء امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا و روند تلاش های صلح افغانستان را به بررسی گرفته اند.


آرمان ملی

سرمقالهء روزنامهء آرمان ملی تحت عنوان امریکا بیرون می شود، این را مسخره گی تلقی نکنید، به چاپ رسیده است.

در سرمقاله آمده که رییس جمهور کرزی در نشست های مختلف گفته که امریکا در حال بیرون شدن از افغانستان نیست و استدلال نموده که این کشور برای سفارت اش در کابل تاسیسات جدید می سازد و نیز در تاسیسات نظامی خود بسیار سرمایه گذاری کرده است.

سرمقاله نویس این مساله را خوش باوری آقای کرزی خوانده و نوشته است که این هشدار مقام های امریکایی نباید شوخی پنداشته شود که گفته اند در صورت امضا نشدن توافقنامهء امنیتی و دفاعی سربازان شان را از افغانستان بیرون می کنند.

به نوشتهء روزنامه احتمال زیاد موجود است که بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده در پایان ماه جاری میلادی در بیانیهء اش خطاب به اعضای کانگرس آن کشور خروج تمام سربازان امریکایی از افغانستان را اعلام کند.


سرنوشت

روزنامهء سرنوشت در صفحهء نخست شمارهء امروز اش در یک مطلب با عنوان درشت اظهارات رابرت گیتس وزیر پیشین دفاع امریکا را به نشر رسانده است.

در مطلب به نقل از آقای گیتس نوشته شده که گفته است مخالف وارد کردن فشار از سوی واشنگتن به خاطر توافقنامهء امنیتی و دفاعی بر رییس جمهور کرزی است.

به نوشتهء روزنامه گیتس گفته است که قصر سفید باید خواست های آقای کرزی را در این خصوص مورد غور قرار داده و برای وی فرصت تصمیم گیری را بدهد.


ویسا

روزنامهء ویسا در یک مطلب اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا را به نشر رسانده است.

در عنوان مطلب با خط درشت از آقای کرزی نقل شده که پیش از آغاز پروسهء صلح امضای این توافقنامه بهانهء برای ادامه جنگ در افغانستان را تقویت خواهد کرد.

به نوشتهء روزنامه آقای کرزی این اظهارات را برای هیاتی ابراز داشته که نتایج بررسی های اش را در مورد کشته شدن افراد ملکی در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان به وی ارایه می کرد.

در مطلب آمده است که به اساس گزارش این هیات تحقیقاتی در حملهء هوایی چند روز پیش نیروهای امریکایی در ولسوالی سیاه گرد 12 غیر نظامی کشته و 4 فرد ملکی دیگر زخمی شده اند.

ویسا در شمارهء امروز خود تصاویر برخی از قربانیان این رویداد را نیز به چاپ رسانده است.


هیواد

روزنامهء دولتی هیواد اما در سرمقالهء امروز خود پروسهء صلح افغانستان را بررسی نموده است.

به نوشتهء روزنامه پس از حملهء انتحاری جمعه شب در منطقهء وزیر اکبرخان شهر کابل امریکا یک بار دیگر از طالبان خواست تا سلاح های شان را بر زمین گذاشته و با پروسهء صلح یکجا شوند.

روزنامهء نوشته است که طالبان این خواست امریکا را پیوسته رد کرده و اکنون نیاز است تا این کشور به خاطر روند صلح در افغانستان کار عملی را آغاز کند.

به نوشتهء روزنامه در گذشته آن عده از مقام های طالبان که آمادهء مذاکرات صلح شده اند در پاکستان یا زندانی شده و یا هم کشته شده اند.

نویسندهء مطلب تاکید نموده است که امریکا باید بر آن عده حلقات استخباراتی در پاکستان فشار وارد کند که در عقب طالبان قرار دارند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG