لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۰

سرنوشت: امریکا تلاش دارد تا جنگ در افغانستان ادامه یابد


روزنامه های چاپ امروز کابل درکنار سایر مسایل روی ادامهء جنجال ها به توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا و دیدگاه کارشناسان افغان و خارجی در این خصوص پرداخته اند.


ویسا

روزنامهء غیر دولتی ویسا در یک مطلب گفته های مقامهای بریتانیایی را به نشر رسانده که گفته اند، اگر توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن امضا شود یا نه، آنان به همکاری های شان با افغانستان ادامه خواهند داد.

دراین مطلب به نقل از مقامهای این کشور آمده است که توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا برای افغانستان بسیار مهم است زیرا افغانستان در آینده برای آموزش نیروهای امنیتی اش به حمایت جامعهء جهانی نیاز دارد.

روزنامه در یک مطلب دیگر به نقل از جنرال مک کرستال قوماندان سابق نیروهای خارجی در افغانستان نوشته است که امریکا و افغانستان برای امضای هر چه زودتر این توافقنامه نیاز دارند.

به نوشتهء روزنامه مک کرستال گفته است که مقامهای امریکایی باید در رابطه به بعضی از بی اعتمادی ها به افغانها وضاحت داده و در زمینهء توافقنامهء امنیتی ودفاعی برای آیندهء آنان نیز اطمینان دهند.


سرنوشت

روزنامهء سرنوشت در شمارهء امروز خود به نقل از برخی کارشناسان نوشته است که گفته اند، امریکا تلاش دارد تا جنگ در افغانستان ادامه یابد.

در ادامهء مطلب همچنان گفته شده که امریکا این کار را به خاطر حفظ منافع خود انجام داده و میخواهد زمینهء را برای حضورش در افغانستان و منطقه فراهم سازد.

سرنوشت سرمقاله اش را هم تحت عنوان نا امنی های اخیر و سرنوشت توافقنامهء امنیتی ودفاعی به نشر رسانده است.


هیواد

روزنامهء دولتی هیواد در یک مطلب اظهارات سرپرست ادارهء بین المللی انکشافی بریتانیا را به نشر رسانده که گفته است، به تعهدات شان در برابر افغانستان پابند خواهند بود.

دراین مطلب آمده است که معظم ملک نسبت به وضعیت امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده و تاکید نموده است که حکومت آیندهء این کشور باید در بخش امنیت، تقویت اقتصاد و جلوگیری از فساد برنامه های واضح وعملی داشته باشد.


آرمان ملی

روزنامهء آرمان ملی دریک مطلب نگاشته است که کابل منتظر آمدن یک هیات واشنگتن به خاطر امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی است.

در مطلب با اشاره به گفته های اخیر وزیرداخلهء افغانستان آمده است که مقامهای افغان در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا دیدگاه های مختلف دارند.

به نوشتهء روزنامه در این زمینه میان مقامها در ارگ ریاست جمهوری افغانستان هم اختلافات وجود دارند.


انیس

سرمقالهء امروز روزنامهء دولتی انیس به این مساله اختصاص داده شده که برای ایجاد دفتر مشارکت ستراتیژیک افغانستان و پاکستان از سوی امریکا چه نیازی وجود دارد.

به باور نویسندهء سرمقاله این دفتر درحالی ایجاد میشود که جنجال ها میان افغانستان و امریکا بر سر توافقنامهء امنیتی و دفاعی هنوز هم ادامه دارند.

روزنامه نوشته است که تاسیس این دفتر شک و تردید ها نسبت به امریکا را دیگر هم بیشتر ساخته و نقش سفارت های این کشور در کابل و اسلام آباد را زیر سوال میبرد.

به نوشتهء روزنامه شورای امنیت ملی افغانستان از همین حالا به خاطر ایجاد این دفتر نگران شده و پرسش های زیادی را در نزد حکومت این کشور به میان آورده است.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG