لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۹

نگرانی ها درمورد افزایش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان!


کمیته مصونیت خبرنگاران افغان نیرو های امنیتی افغانستان را متهم به سهل انگاری در گرفتاری عاملان خشونت علیه خبرنگاران افغان می کنند.

آنان می گویند با خروج تدریجی نیرو های خارجی در سال 2014 میلادی از افغانستان، خشونت علیه خبرنگاران نسبت به هر زمان دیگر افزایش خواهد یافت.

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در افغانستان، نهاد های حمایت از خبرنگاران وضعیت کار خبرنگاران در این کشور را نگران کننده می خوانند.

آنان می گویند، دولت افغانستان در قسمت گرفتاری عاملان خشونت علیه خبرنگاران در چند سال گذشته سهل انگاری کرده است.

همایون نظری نماینده کمیته مصونیت خبرنگاران افغان در غرب افغانستان می گوید، با این وضعیت پیش بینی می شود که با خروج تدریجی نیرو های خارجی در سال جاری میلادی از این کشور خبرنگاران افغان بد ترین زمان کاری شان را تجربه خواهند کرد.

جنرال عبدالحمید حمیدی آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت هرات گفت، نیرو های امنیتی برنامه های اساسی را به خاطر تامین امنیت خبرنگاران روی دست گرفته اند.

از سوی هم سید عبدالقادر رحیمی رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب افغانستان می گوید، در صورتیکه مصونیت جانی خبرنگاران با خطر روبرو شود مردم از حق دسترسی به اطلاعات محروم می شوند.

او ابراز امیدواری کرد که مسوولان امنیتی بتوانند تا رسیدن زمان برگزاری انتخابات امنیت را به منظور انجام فعالیت های خبرنگاری مساعد سازند.

این نگرانی ها در حالی مطرح می شود که کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان ادعا می کنند که در طول سال نزدیک به هشتاد مورد خشونت علیه خبرنگاران در نقاط مختلف افغانستان ثبت کرده اند.

آنان می گویند، از جمله حدود هشتاد مورد خشونت علیه خبرنگاران در سال گذشته، بیش از ده مورد آن در ولایات حوزه غرب افغانستان به ثبت رسیده است.

با این همه، نهاد های حمایت از خبرنگاران در افغانستان می گویند، با گذشت تنها بیست روز از آغاز سال جاری میلادی سه مورد خشونت علیه خبرنگاران صورت گرفته است.

شاه پورصابر، هرات
XS
SM
MD
LG