لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۰

پرواز های ملکی از کابل به برخی از ولایات آغاز شده است


با کم شدن نیروهای آیساف از افغانستان که در میدان های هوایی برخی ولایات این کشور مراکز نظامی داشتند زمینه برای فعالیت شرکت های هوایی ملکی و پرواز های داخلی فراهم گردیده است.

وزارت ترانسپورت و هوا نوردی می گوید اکنون پرواز ها به خاطر انتقال مسافران در برخی از ولایات آغاز شده اند که قبلاً در میدان های هوایی آنان نیرو های آیساف مستقر بودند.

محمود شاه حبیبی معاون عملیاتی این وزارت به رادیو آزادی گفت که تنها در جریان دو هفتهء گذشته یک شرکت هوایی خصوصی به نام افق شرق در ولایت های غزنی، پکتیکا و خوست پرواز ها را آغاز کرده است.

آقای حبیبی یکی از عوامل دیگر آغاز پرواز ها از کابل به برخی ولایات را مستقل شدن اداره هوا نوردی و بیشتر شدن فعالیت های این اداره عنوان کرد:

« یکی از دلایل بیشتر شدن پرواز ها این است که در گذشته این میدان ها در اختیار نیرو های آیساف بود و دیگر این که اداره هوا نوردی از ترانسپورت جدا شده و به حیث یک اداره مستقل کار خود را آغاز کرده است که به اساس همین، توجه ما به پرواز های ولایاتی بیشتر شده است.»

معاون عملیاتی وزارت ترانسپورت و هوانوردی همچنان می گوید که به نسبت موجودیت برخی مشکلات هنوز هم پرواز های داخلی در چند ولایت کشور وجود ندارد.

به گفتهء آقای حبیبی تا حالا پرواز های داخلی صرف در 16 ولایت کشور صورت می گیرند.

به اساس گزارش ها پیش از این 140 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور داشتند اما حالا این تعداد به حدود 60 هزار کاهش یافته است.

گفته شده اگر توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن به امضا برسد پس از پایان سال جاری میلادی حدود 15هزار سرباز خارجی در مراکز مشخص در افغانستان باقی خواهند ماند.

از سوی دیگر مسوولان در شرکت هوایی افق شرق می گویند که هم اکنون هفتهء سه پرواز به ولایت خوست دارند.

اما آنان می گویند که بنابر تقاضای مردم ممکن پس از یک ماه پرواز ها به این ولایت روزانه صورت گیرند.
جاهد عظیمی رییس این شرکت به رادیو آزادی گفت در نظر دارند که به زودی پرواز ها از کابل را به چند ولایت دیگر نیز آغاز کنند:

« ولایت دایکندی که مشکل خطوط هوای دارد، قلات و ولایت ها و ولسوالی های سمت شمال بدخشان، واخان، شغنان و ولایات دیگر شامل پلان های ما است.
بخاطر این پلان ها ما قصد داریم طیاره های کوچک را خریداری نمایم چون بنابر مشکلات تخنیکی طیاره های بزرگ در آن مناطق رفته نمی توانند.»


آقای عظیمی می گوید که پرواز های ملکی در ولایت پکتیکا برای نخستین بار در طول تاریخ توسط این شرکت صورت می گیرد.

به اساس معلومات وی در ولایت خوست بعد از 13 سال یک طیاره مسافربری نشست کرده است.

قابل یادآوری است که در حال حاضر در افغانستان برعلاوه شرکت هوایی دولتی آریانا برخی دیگر از شرکت های هوایی خصوصی مانند صافی و کام ایر نیز فعالیت دارند.
XS
SM
MD
LG