لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۱

در گزارش هیومن رایتس واچ از اوضاع افغانستان ابراز نگرانی شد


سازمان نظارت از حقوق بشر یا هیومن رایتس واچ در گزارش سالانه اش از وضعیت کشورهای جهان در سال 2013 که امروز منتشر شد، از اوضاع افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش روی آماده گی ها برای خروج نیروهای رزمی بین المللی از افغانستان تا پایان سال 2014، توانایی نیروهای امنیتی افغان، حقوق زنان، انتقال امنیتی، بیجا شده گان داخلی، عدالت انتقالی و آزادی بیان تمرکز شده است.

گزارش سازمان نظارت از حقوق بشر، از ادامه بی ثباتی ها و کاهش احترام به حقوق بشر در سال 2013 درافغانستان ابراز نگرانی نموده، می نوسد، این مساله در اوضاع امنیتی، حملات بر زنان، بیجا شده های داخلی و ضعف روز افزون کمیسیون حقوق بشر منعکس می شود.

هیتر بار کارمند سازمان نظارت از حقوق بشر از یافته های این گزارش درمورد وضع حقوق زنان افغان می گوید:
"اگر صادقانه بگویم، سال خوبی برای حقوق بشر نبود. فکر می کنم یکی از بزرگترین نگرانی ها، این واقعیت بود که ما احساس می کنیم که در جریان 2013 شاهد یک تغییرعمده در عرصهء حقوق زنان بودیم. برای اولین بار شاهد تلاش های برای عقب زدن پیشرفت های بودیم که زنان بعد از سال 2001 به آن دست یافته اند و این تلاش ها از سوی طالبان نه، بلکه از سوی حکومت افغانستان بود که از طریق اقدامات مختلف صورت گرفت."

گزارش هیومن رایتس واچ، درمورد نیروهای افغان می نویسد، نیروهای امنیتی افغان نه تنها توان تصرف دوبارهء مناطق تحت کنترول طالبان را ندارند، بلکه حتی توانایی آن ها در حفظ مناطق تحت کنترول حکومت، روشن نیست و اکثر افغان ها از وضع امنیتی نگران اند.

در گزارش هیومن رایتس واچ همچنان از فرهنگ فرار از مجازات در بین نیروهای افغان و دیگر گروه های مسلح ابراز نگرانی شده است که این مساله، نگرانی ها را درمورد برگزاری یک انتخابات در این کشور مورد سوال قرار می دهد. گزارش می گوید، قانون وجود دارد ولی اجرای آن ضعیف است.

هیتر بار یک مقام سازمان هیومن رایتس واچ در مورد ضعف قانون درافغانستان ابراز نگرانی نموده، چنین گفته است:

"نگرانی های دیگر عبارت بودند از نگرانی های امنیتی، افزایش قربانیان ملکی، افزایش بیجا شده گان داخلی کاهش در برگشت افغان ها به کشورشان و ناکامی حکومت در به میز عدالت کشانیدن تخطی کننده گان حقوق بشر، بزرگترین منبع نگرانی در بخش حقوق بشر در افغانستان در سال 2013 بود."

گزارش درمورد انتقال امنیت درافغانستان می گوید، با کم شدن علاقه مندی جامعه بین المللی به افغانستان، نگرانی ها نزد افغان ها درمورد آیندهء کشور شان نیز افزایش میابد.
گزارش می نویسد، با انتقال مسولیت های امنیتی به نیروهای افغان هر ماه 400 سرباز افغان در جریان سال 2013 کشته شده اند.

گزارش درمورد آماده گی ها برای انتخابات سال 2014 نوشته است، این آماده گی ها با مشکلاتی همراه بوده است، مثلاً: جنجال بر انگیز بودن تعیین اعضای کمیسون های انتخاباتی، سطح پایان ثبت نام در بین رای دهنده گان زن و نگرانی درمورد توانایی نیروهای افغان برای تامین امنیت در روز انتخابات.

به گفتهء هیومن رایتس واچ، از سوی دیگر متهم بودن بعضی کاندیدها به تخطی ها از حقوق بشر، اعتبار و ارزش پروسه انتخابات را مورد سوال قرار داده است.
XS
SM
MD
LG