لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۹

حقوق بشر افغانستان گزارش دیده بان حقوق بشر را تا حدی تایید کرد


رفیع الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش سازمان جهانی دیده بان حقوق بشر را تا حدی تایید می کند که در آن وضعیت حقوق بشر در سال گذشته میلادی در کشور نگران کننده خوانده شده است.

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون به روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو آزادی گفت که برای این کمیسیون هم سال 2013 میلادی از لحاظ تامین حقوق زنان و امنیت سال خوبی نبوده است.

آقای بیدار در باره گزارش اخیر سازمان جهانی نظارت بر حقوق بشر در مورد افغانستان چنین گفت:

« قانون منع خشونت که در ولسی جرگه به شکل بسیار سلیقهء مطرح شده است که این مساله هم برای برخی از فعالین و کمیسیون مستقل حقوق بشر مایه نگرانی بوده و به همین ترتیب تلفات ملکی که در سال جاری 10 درصد افزایش یافته است.
در کنار این همه موضوعات حقوق بشری به خصوص حقوق زنان و اطفال بسیار جدی گرفته نمی شود که فضای نامناسب برای تحفظ حقوق بشر ایجاد می کند که ما در مورد آن نگران هستیم. »


در گزارش سازمان نظارت از حقوق بشر، از ادامه بی ثباتی ها و کاهش احترام به حقوق بشر در سال گذشته میلادی در افغانستان ابراز نگرانی شده است.

در این گزارش به نقل از هیدر بار یکی از اعضای این سازمان بر عملکرد های ضعیف کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم انتقاد شده است.

گزارش هیومن رایتس واچ، در مورد نیروهای افغان آمده است که نیروهای امنیتی افغان نه تنها توان تصرف دوبارهء مناطق تحت کنترول طالبان را ندارند، بلکه حتی توانایی آن ها در حفظ مناطق تحت کنترول حکومت، روشن نیست و اکثر افغان ها از وضع امنیتی نگران اند.

تلاش کردیم در این باره نظر وزارت دفاع ملی را هم داشته باشیم اما ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت در مورد حاضر به گفتگو با رادیو آزادی نشد.

در همین حال سازمان حقوق بشر افغانستان هم 2013 میلادی را سال خوبی برای افغان ها نمی داند.
لعل گل لعل رییس این سازمان:

« متاسفانه سال 2014 میلادی سال که بدبختی، تلفات ملکی، در به دری، بی جا شدن های داخلی، خشونت علیه زنان افزایش یافته است.
طبیعی است در جای که جنگ باشد در آنجا تخطی از قانون و نقض حقوق بشری هم وجود
می داشته باشد. »


آقای لعل می گوید که بزرگترین عامل این مشکلات جنگ جاری در کشور بوده و به گفته وی تا زمانی که صلح تامین نگردد وضعیت حقوق بشر هم بهبود نمی یابد.

اما وی ابراز امیدواری می کند که سال جاری میلادی از نظر رعایت حقوق بشر برای افغان ها سال خوبی باشد.

این نخستین باری نیست که سازمان دیده بان حقوق بشر نسبت به وضعیت حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی می کند.

پیش از این هم برخی از سازمان ها و نهاد ها گفته اند که وضعیت حقوق بشر در این کشور در حالت خوبی قرار ندارد.


وژمه اندر
XS
SM
MD
LG