لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۲

آیا ده هزار عسکر امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند؟


جوزف دنفورد قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان
مقام های نظامی ایالات متحدهء امریکا به قصر سفید پیشنهاد کرده اند که ده هزار عسکر امریکایی را پس از سال 2014 میلادی افغانستان نگهدارد.

شبکهء خبری فاکس نیوز گزارش داده که یک مقام ارشد امریکایی این خبر را تایید کرده است.

روزنامهء امریکایی نیویارک تایمز هم در گزارش تازه یی گفته است که به تازگی در قصر سفید درین مورد باقی ماندن هشت هزار تا ده هزار عسکر امریکایی در افغانستان صحبت شده است.

به باور نیویارک تایمز، مقام ها پیشنهاد کرده اند که اگر تعداد کمتر نیروهای امریکایی در افغانستان باقی بمانند، حفظ جان دیپلومات ها و مقام های استخباراتی امریکایی درین کشور دشوار خواهد بود.

برای نخستین بار، خبر باقی ماندن ده هزار عسکر امریکایی در افغانستان را روزنامهء وال ستریت ژورنال گزارش داد.

به اساس گزارش، وزارت خارجهء امریکا و اداره های استخباراتی این کشور هم ازین پیشنهاد مقام های نظامی پیشتیبانی کرده اند.
این اداره ها به قصر سفید گفته اند که آنان به ادامهء حضور ده هزار عسکر امریکایی در افغانستان نیاز دارند تا وزارت دفاع امریکا توان دفاع از قرارگاه های خود را در افغانستان داشته باشد.

کاتلین هایدن سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا گفته است که هنوز خود رییس جمهور اوباما درین مورد تصمیم نگرفته است.
خانم هایدن افزوده است که در مورد شمار عساکری که در افغانستان باقی خواهند ماند و همچنان قرارگاه های که درین کشور بسته خواهند شد به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.

ادامهء حضور هزاران عسکر امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان به قرارداد امنیتی میان کابل و واشنگتن بستگی دارد.

حامدکرزی رییس جمهور افغانستان به تازگی بار دیگر گفته است، اگر حملات بر خانه های افغان ها متوقف نشوند و پروسهء صلح به طور عملی آغاز نشود، قرارداد امنیتی را با امریکا امضا نخواهد کرد.

اما، احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی در صحبت تلیفونی به رادیوآزادی گفت که اگر آقای کرزی قرارداد امنیتی را امضا نکند، شورای امنیت ملل متحد می تواند در مورد ادامهء حضور نیروهای امریکایی در افغانستان تصمیم بگیرد.

وال ستریت ژورنال گزارش داده است که جوزف دنفورد قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان هفته گذشته به قصر سفید گفت، یا در افغانستان ده هزار عسکرامریکایی را نگهدارد یا این که همهء شان را بیرون کند.
XS
SM
MD
LG