لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۸

«افراد با استفاده از وسایط زرهی سبب افزایش انواع جرایم می گردند»


مقام های وزارت امور داخله افغانستان اطمینان می دهند که بخاطر بهبود وضعیت امنیتی در کشور جلو گشت و گزار وسایط زرهی غیرقانونی را خواهند گرفت.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که شماری از افراد در کشور با استفاده از همچو وسایط سبب اخلال امنیت و افزایش انواع جرایم می گردند.

آقای صدیقی گشت و گزار این وسایط زرهی را در شهرهای کشور غیر قانونی دانسته و تاکید می کند که پولیس جلو آنها را خواهد گرفت:

« خوب اول اینکه این عمل غیر قانونی است، یعنی در این شک نیست هر آنچیزی که در تضاد با قانون باشد باید از سوی پولیس پیگری شود، و اگر افراد و اشخاصی هستند که از این وسایط بدون اسناد استفاده می کنند، باید متوقف داده شوند، این جز از وظایف پولیس است و اگر آنها با چنین موارد روبرو می شوند باید به اساس قانون با آنها برخورد کنند. »

به گفتهء آقای صدیقی، پولیس در بسیاری ولایات کشور توانسته است تا موترهای زرهی بدون اسناد و غیرقانونی را توقف بدهد.

به اساس معلومات وزارت داخله افغانستان هم اکنون در حدود یک هزار وسایط نقلیه زرهی مختلف النوع ثبت و راجستر در وزارت داخله می باشد.

سخنگوی این وزارت می گوید که به اساس طرزالعمل شورای امنیت ملی افغانستان جواز استفاده از موترهای زرهی تنها به اشخاصی داده می شود که مراحل قانونی آنرا طی کرده باشند.

در این حال برخی از کارشناسان مسایل امنیتی می گویند که موجودیت موترهای زرهی غیر قانونی سبب افزایش جرایم در کشور می شود.

به گفته آنان استفاده از وسایط زرهی غیر قانونی توسط افراد غیر دولتی آزاد بوده و هیچ محدودیتی از سوی دولت برای آنان وضع نشده است.

عمر صافی یکی از این کارشناسان به روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که بیشتر از این موترهای زرهی غیر قانونی توسط افراد زورمند مورد استفاده قرار می گیرد. وی می گوید که در برخی موارد، پولیس هم از متوقف ساختن وسایط این افراد عاجز می ماند:

« حال مشکل در اینجاست که اگر جرم هم توسط این موترها صورت بگیرد این موتر هیچ نوع ثبت با نیروهای پولیس و ادارات کشفی ندارد، که این بسیار خطرناک است، در این صورت اول پولیس موظف است و بعد وزارت مالیه، گمرکات هستند که اینها باید بین هم هماهنگی داشته باشند یا اینکه این موترها متوقف بسازه یا هم از آنها مالیه اخذ کند. »

به باور آقای صافی در افغانستان حدود 5 هزار موتر زرهی موجود بود که توسط نیروهای آیساف مورد استفاده قرار می گرفت، اما هنوز هم این رقم پا برجاست.

واردات موترهای زرهی در افغانستان با بیرون شدن تدریجی نیروهای خارجی از این کشور کاهش یافته است.

در حال حاضر این موترها بیشتر از سوی وکلای پارلمان، اعضای کابینه و سایر مقامات بلند رتبه دولتی مورد استفاده قرار می گیرند.

نا امنی و افزایش حملات انتحاری از سوی مخالفین مسلح سبب شده است تا یک تعداد از مقام های دولتی برای حفظ جان خود از همچون موترهای زرهی استفاده کنند.


لیزا حیدری
XS
SM
MD
LG