لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۵

وفا: تعدادی از کاندیدان ریاست جمهوری پذیرفتند تا در یک تیم یکجا شوند


در ادامهء تلاش ها به هدف کاهش تعداد کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری در افغانستان معاون کمیسیون دولتی حل منازعات می گوید که به زودی نشست سران قومی چندین زون به این هدف برگزار خواهد شد.

اسدالله وفا به روز پنجشنبه به رادیو ازادی گفت، تعداد از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پذیرفته اند تا از کاندیداتوری شان منصرف شوند.

هرچند آقای وفا نام این کاندیدان را افشا نکرد اما گفت که در روزهای نزدیک ده ها تن از متنفذین قومی به منظور بحث روی کاهش تعدد کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری در کابل گرد هم خواهند آمد:

« فکر نمی کنم که تمام کاندیدان در یک یا چند تیم گرد هم آیند اما خوشبین هستیم که شش یا هفت تن از کاندیدان باهم یکجا شوند.
اکثریت نامزدان انتخابات آینده روی این موضوع که باید در تیم های مختلف شامل شوند راضی اند.
تعدادی از ریش سفیدان را از کندهار، ننگرهار، پکتیا و هرات دعوت کرده ایم تا مشترکاً برای این مساله یک راه حل بیابیم. »


این درحالیست که یازده تن به فهرست نهایی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 در افغانستان راه یافته اند.

آقای وفا تعداد کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری را زیاد میداند و می گوید که موجودیت این شمار از کاندیدان باعث جنجال و و تنش در این کشور خواهد شد.

از سوی هم کارشناسان سیاسی افغان می گویند که کاندیدان انتخابات سال آینده در افغانستان به سه دسته تقسیم شده اند و به گفته آنان گمان نمی رود کاندیدان که مطرح خوانده می شوند از کاندیداتوری شان انصراف کنند.

حاجی سید داوود یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت، ممکن تعداد از کاندیدان که به نحوی از طرفداران رییس جمهور کرزی هستند در چندین تیم باهم یکجا شوند:

« زمانیکه یک تعداد خود را کاندید انتخابات ریاست جمهوری می کردند هم این افراد تلاش های مشابه را انجام میدادند که با تاسف به ناکامی روبرو شد.
فعلاً کاندیدان در سه کتگوری خلاصه می شوند و فکر نمی کنم که این تلاش ها بسیار موثر واقع شود.
هر یک از کاندیدان اجندا های مشخص دارد، هرچند تعداد رای کمتر به دست خواهند آورد اما در این فکر هستند که چگونه در دولت آینده امتیاز کسب کنند. »


آقای وفا می گوید که تلاش ها در زمینه کاهش تعدد نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری از سوی یک شورای غیر دولتی پانزده نفری که خودش نیز عضو اش است ادامه دارد.

با آنکه معاون کمیسیون حل منازعات خوشبین است که ممکن با برگزاری نشست بزرگان و سران اقوام چندین زون افغانستان تعداد از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از کاندیداتوری شان منصرف شوند.

اما بعضی از کارشناسان با توجه به نزدیک شدن زمان مبارزات انتخاباتی و امتیاز طلبی شماری از نامزدان می گویند که کاندیدان به آسانی از کاندیداتوری شان دست نخواهند کشید و تلاش ها در این راستا نتیجه مطلوب در قبال نخواهد داشت.


نسیم شفق
XS
SM
MD
LG