لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۹

وزرای دفاع ناتو از دوام ماموریت شان تا پایان 2014 حمایت کردند


مقامات ناتو در اجلاس دو روزهء وزرای دفاع کشورهای عضو در بروکسل به تعهدات این پیمان نظامی به حمایت کامل شان از ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان تاکید کردند.

نیروهای محاربوی آیساف به رهبری ناتو در افغانستان، تا یازده ماه یعنی در پایان سالجاری میلادی از این کشور بیرون می شوند.

جنرال نود برلیس رییس کمیتهء نظامی ناتو پس از پایان اجلاس وزرای دفاع در بروکسل در یک نشست خبری در بارهء اهمیت عملیات امسال ناتو در افغانستان گفت:

« ما در این مدت یک چهارچوب زمانی خیلی مهم داریم که در جریان آن، عملیات آیساف به نیروهای امنیتی افغان سپرده شده، قسمتی از نیروهای ما دو باره جابجا گردیده و شرایط به هدف حمایت دوامدار (نیروهای افغان) وضع می شوند. »

جنرال برتلیس اضافه کرد، وزاری دفاع ناتو در این اجلاس همچنان نظریات شان را در بارهء شایستگی، اعتماد و قابلیت نیروهای امنیتی افغان، باهم شریک ساخته تشخص دادند که نیروهای امنیتی افغان تا هنوز به کمک ناتو نیاز دارند.

ناتو و نیروهای بین المللی کمک به امنیت یا آیساف در افغانستان متعهد اند که از پروسهء انتقال مسوولیت های امنیتی به قوای افغان تا پایان سال 2014 اطمینان حاصل کنند.

جنرال نود برتلیس رییس کمیته نظامی ناتو در این نشست خبری همچنان آمادگی ها برای انتخابات سال 93 را از وظایف مهم ناتو در افغانستان خواند:

« در مقابل ما یک دوره آزمون در پیش است که تا حدی زیاد آن آمادگی ما و نتایج انتخابات را آن شکل خواهند داد. »

جنرال نود برتلیس رییس کمیته نظامی ناتو گفت، آنها هدف را که ناتو در اجلاس لیزبن با مقامات افغان روی آن موافقه کرده و در اجلاس شیکاگو به آن تاکید گردید، یعنی اینکه افغانستان دیگر به لانهء مطمین تروریستان مبدل نشود دنبال می کنند.

وزرای دفاع ناتو در این اجلاس که روز چهارشنبه و پنجشنبه تدویر یافت، پلان و آمادگی تغییر به ماموریت جدید آموزش، مشوره و کمک به رهبری ناتو را بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان مورد بررسی قرار دادند.
XS
SM
MD
LG