لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۵

«برای بهبود و انکشاف صنعت قالین بافی توجه مداوم صورت گیرد»


رییس جمهور افغانستان حامد کرزی می گوید، با در نظر داشت اهمیت اقتصادی صنعت قالین بافی باید حکومت، نهاد های ترقی صنعت و تجارت کشور با برنامه ریزی های موثر در خصوص بهبود و انکشاف این صنعت توجه جدی نمایند.

رییس جمهور کرزی در بیانیه رادیویی هفته وار خود گفت، که صادرات قالین در مقایسه با سال های گذشته بیشتر شده و برای قالین های افغانی در داخل و خارج کشور تقاضا ها وجود دارند.

آقای کرزی همچنان گفت، صنعت کاران قالین باید در زمینه طرح و دیزاین قالین ها تلاش بیشتر نمایند تا قالین های زیباتر به جهان عرضه کنند:

« با در نظر داشت اهمیت اقتصادی این صنعت سنتی کشور، حکومت، نهاد های ترقی صنعت و تجارت کشور باید با برنامه ریزی های موثر و عملی جهت بهبود و انکشاف بیشتر این صنعت و بهتر شدن زندگی قالین بافان و فراهم آوری سهولت های تهیه مواد برای خانواده های قالین باف توجه جدی و مداوم کنند، همین سان با حفظ طرح ها و دیزاین های قدیمی قالین افغانی در ترویج طرح ها و دیزاین های نو نیز باید قالین بافان کمک شوند. »

رییس جمهور کرزی همچنان برنده شدن قالین افغانی را در نمایشگاه بین المللی در جرمنی برای تمام مردم افغانستان تبریک گفت.

این در حالیست که یک هفته پیش نمایشگاه بین المللی دموتکس در جرمنی با اشتراک 1600 شرکت های تولید کننده قالین و فرش از 60 کشور جهان برگزار شده بود.

در این نمایشگاه قالین افغانستان از مجموع قالین های 60 کشور جهان از لحاظ بافت، طراحی، و کیفیت در صدر قرار گرفته و جایزه بین المللی اسکار را بدست آورد.
رییس جمهور افغانستان حامد کرزی
رییس جمهور افغانستان حامد کرزی

به گفته آقای کرزی، تمام افغانها باید در ترقی و پیشرفت این صنعت سهم داشته باشند و عوض خرید قالین و فرش های خارجی تولیدات مشابه وطن خود را خریداری نمایند:

« لذا وقتی به خانه های خود قالین می خریم باید قالین های ساخت کشور خود را بخریم و بدین ترتیب قالین بافان را تشویق نموده سهمی در ترقی و و انکشاف این صنعت سنتی کشور خود داشته باشیم. »

به اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع کشور، صادرات قالین در 9 ماه نخست سال گذشته 192 هزار متر مربع خوانده شده که امسال این رقم به 652 هزار متر مربع افزایش یافته است.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که برخی از آگاهان امور اقتصادی و تولید کننده گان قالین در افغانستان همواره از صادرات قالین افغانی به بازار های جهان با نشان کشورهای همسایه بخصوص پاکستان ابراز نگرانی می نمایند.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG