لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۵

حقوق بشر: خشونت با مردان در افغانستان، رو به افزایش است


در افغانستان برای نخستین بار، قضایای از خشونت زنان در برابر شوهران شان ثبت شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید: در میان چهار هزار قربانی خشونت های خانواده گی در سال 2013 میلادی، بیست تن شان مردان بوده اند.

اما یک مسوول این کمیسیون می گوید: شاید خشونت در برابر مردان در افغانستان، به ده درصد رسیده باشد.

یکی از این قضایا مربوط به صبور می شود که در حومه شهر مزارشریف، خانه مشترک با همسرش را ترک می کند. شاید برای او، بهترین گزینه همین باشد تا از نزد همسرش فرار کند.

در پیشانی صبور، زخمی دیده می شود و هر زمانی که او خود را در آئینه می بیند، به یاد همان صدمه از جانب همسرش می افتد. این مرد، فقر اقتصادی اش را عامل اساسی مشکل زنده گی زناشویی اش عنوان می کند.

صبور، مرد سی و دو سالهء که می خواهد نام اصلی اش افشاء نشود و با نام مستعار صحبت می کند، می گوید که لت و کوب شوهر توسط زن و یا شکایت از وی، چیزی نیست که مردان افغان به گفتن آن اقدام کنند.

اما تا حالا همسر صبور با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد ادعای شوهرش صحبت نکرده و حاضر هم نشده است به رسانه ها در این مورد چیزی بگوید.

این گونه برخورد، توجهء کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را به سوی خود کشیده و مسوولین آن را واداشته است تا در جامعه مرد سالار افغانستان، به خشونت علیه مردان هم توجه کنند.

بر اساس گزارشی که در این ماه از سوی همین کمیسیون نشر شد، تعداد قضایا و رویداد های که در آن مردان قربانی خشونت شده اند، در حال افزایش است.

وزارت امور زنان افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر می گویند: از تقریباً چهار هزار قضیه خشونت های خانواده گی در سال 2013، تنها بیست مورد به بد رفتاری با مردان از سوی زنان شان مربوط می شود.

اما پروین رحیمی رییس بخش حمایت از زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید: حدود ده درصد قضایای خشونت در جامعه افغانستان، علیه مردان صورت گرفته که بیشتر شان صدمه های روانی را به همراه داشته است.

شماری از متخصصان و کارشناسان، عوامل افزایش خشونت های خانواده گی را نبود زمینه های کاری، فقر اقتصادی و فرهنگی، اعتیاد به مواد مخدر و بی سوادی عنوان می کنند.

پیش از این بار ها از افزایش خشونت ها علیه زنان در افغانستان گزارش داده شده و موسسات و نهاد های مختلف، خواهان توجهء بیشتر به محو این پدیده شده اند.

اما از چندی به اینسو، گزارش های نشر شده که خشونت تنها توسط مرد ها صورت نمی گیرد و زنانی مانند همسر صبور هم در افغانستان وجود دارند که شوهر شان را مورد لت و کوب و اهانت قرار می دهند.
XS
SM
MD
LG