لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۸

«امریکا اقرار کند که در جنگ افغانستان به کامیابی دلخواه نرسیده است»


دیلی بیست
روزنامه دیلی بیست در شماره اخیر خود مطلبی دارد در مورد ستراتیژی امریکا در افغانستان تحت عنوان برای نجات آنچه می توان از افغانستان بدست آورد رهبران امریکا باید اقرار کنند که در این جنگ پیروز نشده اند.

روزنامه می نویسد، بعد از دو ماموریت جنگی مهم در خارج، دگرمن دانیل دیویس نوشته است که جنگ در افغانستان به ناکامی روبرو شده است.

به نوشته روزنامه، دیویس که هنوز هم یونیفورم نظامی به تن دارد می گوید مقامات امریکا این واقعیت را نادیده می گیرند.

به نوشته روزنامه، حالا که امریکا به سال 13م جنگ خود در افغانستان داخل شده و برای حضور ده سال دیگر با حکومت افغانستان چنه می زند باید یک نظر عمیق بر فعالیت های نظامی و دیپلوماتیک امریکا در افغانستان انداخته شود.

امریکایی ها باید این سوال را برای خود مطرح کنند که در بیش از ده سال جنگ چه بدست آوردند، آیا اهدافی را که تعیین کرده بودند به همه رسیده اند و در نهایت می توان این ماموریت را در کل یک پیروزی خواند.

به نوشته روزنامه زمان آن رسیده که پرده از حقیقت برداشته شود و هر چند خوش آیند نباشد امریکا اقرار کند که در جنگ افغانستان به کامیابی دلخواه نرسیده است.

روزنامه مطالب مختلف از روزنامه های مختلف و نشرات نظامی امریکا را در مورد ماموریت در افغانستان و دست آورد ها در افغانستان تذکر داده و در نهایت نوشته است که با چند دست آورد محدود از جمله تامین آزادی نسبی به زنان نمی توان جنگ افغانستان را یک جنگ موفق خواند.

روزنامه می نویسد هر چند این نظر توسط یک صاحب منصب بر حال قوای امریکا نوشته شده است، اما حتمی نیست که وزارت دفاع و یا ارگان های دیگر امریکایی با آن هم فکر باشند.

کرسچین ساینس مانیتور
روزنامه کرسچین ساینس مانیتور به یک موضوع دیگر مربوط به افغانستان اشاره نموده و مطلبی را در باره بی تصمیمی امریکا در مورد سرنوشت شرکت هوایی کام ایر افغانستان به نشر رسانده است.

روزنامه می نویسد یک سال قبل امریکا شرکت کام ایر را به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر در لست سیاه جا داد، اما هنوز چند ماه نگذشته بود که این تصمیم خاموش شد. به نوشته روزنامه تغییر سریع نظر در مورد این شرکت نشان می دهد که این تصمیم یک تصمیم سیاسی بود.

روزنامه می افزاید موضوع مواد مخدر بخاطر مهم است که به گفته مقامات امریکایی یک مقدار پول آن به طالبان می رسد، اما رسیدن پول بدست طالبان هم چندان موضوع تکان دهنده نیست چون شرکت های امنیتی که کاروان های ناتو و امریکا را محافظت می کنند، خود شان برای حفظ این کاروان ها یک مقدار پول به مخالفین می دادند تا از حمله بر این کاروان ها صرف نظر کنند.

از سوی دیگر امریکا در آغاز مبارزه با مواد مخدر را با جدیت شروع نمود اما در یک اقدام بنام بدست آوردن دل و فکر مردم و بخاطر اینکه دهاقین افغان از معیشت روزمره محروم نشوند، از کمپاین تخریب زمین های کشت کوکنار دست کشید.

اما به نوشته روزنامه، در آمد مواد مخدر قسماً به طالبان و یک مقدار زیاد آن به دست مقامات حکومت می رسد که این عمل در گسترش فساد اداری و تقویه گروه های جنایتکار نقش اساسی دارد.
XS
SM
MD
LG