لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۰

کمیسیون انتخابات در مورد امنیت کاندیدان و معاونین آنها نگران است


ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تامین امنیت کاندیدان و معاونین آنها در جریان کمپاین های انتخاباتی ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با توجه به وضعیت امنیتی در این کشور خطر در برابر زنده گی کاندیدان ریاست جمهوری سال آینده و معاونین آنها را دور از احتمال نمی داند.

مسوولان در این کمیسیون می گویند به خاطر جلوگیری از تهدیدات احتمالی، طرحی را پیش از این ترتیب و آن را با ارگان های امنیتی شریک ساخته اند تا در هر مرحله از انتخابات تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ کنند.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات که به روز شنبه با رادیو آزادی صحبت می کرد، در خصوص امنیت کاندیدان و معاونین آنها چنین ابراز نگرانی کرد:

« نگرانی ها وجود دارند، کمیسیون مستقل انتخابات در حالت جنگ، انتخابات را برگزار می کند.
زمانیکه مسأله جنگ و تهدیدات مطرح می شود، این خالی از خطرات و مشکلات نیست، همین علت است که کمیسیون مستقل انتخابات از تجارب گذشته خود استفاده کرده و از نیرو های امنیتی خواسته است تا امنیت را تامین کنند که هم کاندید بتواند در فضای امن پیام خود را برساند و هم کمیسیون برای برگزاری انتخابات آماده گی بگیرد.»


این نگرانی ها در حالی مطرح می شوند که پس از چاشت روز جمعه محمد اسماعیل یکی از معاونین عبدالرب رسول سیاف کاندید انتخابات ریاست جمهوری، در ولایت هرات مورد یک حملهء انتحاری قرار گرفت. اما آقای اسماعیل از این حمله جان سالم بدر برد.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، هرگاه معاون یکی از کاندیدان انتخابات در جریان کمپاین انتخاباتی کشته می شود و یا فوت می کند، کاندید باید معاون دیگر را برای خود معرفی نماید.

در این قانون همچنان آمده است که هرگاه شخص کاندید در روز انتخابات و یا تا زمان اعلان نتایج به مرگ طبیعی فوت می کند، انتخابات دوباره برگزار می گردد.

وزارت داخلهء افغانستان در ماه عقرب سال جاری کمیسیونی را به خاطر تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی و کاندیدان ایجاد کرد.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخلهء افغانستان می گوید، آماده گی ها به گونهء کامل در خصوص تامین امنیت کاندیدان و معاونین آنان اتخاذ شده اند:

« در کل آماده گی های لازم گرفته شده است. هرگاه که اینها نیاز داشته باشند ما نیرو ها را در اختیار شان قرار می دهیم فقط ما منتظر کار اینها بودیم به شکل رسمی. در حال حاضر هم آماده گی داریم که نیرو های امنیتی را در اختیار شان قرار بدهیم.»

آقای دانش همچنان گفت، هرگاه کاندیدان تقاضای نیرو های امنیتی را به خاطر تامین امنیت شان از این وزارت نمایند به خواست آنان جواب مثبت داده می شود.

مسوولان وزارت داخلهء افغانستان می گویند، برای تامین امنیت هر کاندید ریاست جمهوری و معاونین آنها به تعداد 35 تن از نیرو های امنیتی در نظر گرفته شده و به هنگام کمپاین های انتخاباتی موتر های زرهی نیز در اختیار شان قرار داده می شود.

قرار است کمپاین های انتخاباتی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ 13 دلو و از کاندیدان شورا های ولایتی از تاریخ سیزدهم حوت آغاز و تا سیزدهم حمل سال 1393 برای مدت دو ماه ادامه یابند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG