لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۰

اوضاع اوکرایین: برای ساعاتی آرام و برای روز ها بحرانی


تظاهرات ضد حکومتی در اوکرایین ادامه دارد. پولیس و اعتراض کننده ها در جریان شب و صبح امروز در شهر کییف با هم برخورد کردند.

پولیس اوکرایین می خواهد موانع را که از سوی تظاهر کننده های ضد حکومت ایجاد شده، دور کند. اما این اقدام با مخالفت اعتراض کننده ها به همراه شده است.

وضعیت اوکرایین را در حال حاضر هیچ کس نمی تواند پیشبینی کند. اگر برای چند ساعت شهر کییف آرامش نسبی داشته باشد، با یک حرکت همه اوضاع دگرگون می شود و برخورد ها اوج می گیرند.

تایر ها به آتش کشانده می شوند، موانع بیشتر در برابر پولیس قرار می گیرد و فضای شهر با دود همراه می شود.

از دیشب تا صبح امروز، پایتخت اوکرایین شاهد برخورد های خشونت آمیز میان پولیس و اعتراض کننده های مخالف رژیم بود. اما در اواسط روز، وضعیت شهر نسبتاً آرام خوانده شده است.

تظاهر کننده ها بالای پولیس بمب پطرولی پرتاب کردند. در مقابل پولیس و نیرو های امنیتی نیز با مواد بی هوش کننده و گلوله های رابری تظاهر کننده ها را هدف قرار داد.

مخالفین ادعا می کنند که در اعتراض های ضد حکومتی تا حالا پنج تن در اوکرایین کشته شده اند اما پولیس مرگ سه تن را تایید کرده است.

گفته می شود دو تن پس از زخمی شدن در نتیجه تیر اندازی جان داده اند اما پولیس اوکرایین دخیل بودن در این حادثه را رد کرده است.

در این میان وزارت داخله اوکرایین امروز گفت که جسد یک پولیس در جنوب شهر کییف پیدا شده است.

به گفته این وزارت، تظاهر کننده ها در چهار راه آزادی کییف، یک پولیس را به ضرب چاقو زخمی ساختند و دو تن دیگر را هم گروگان گرفتند.

مخالفین این ادعا را رد کرده و می گویند که آنها مسوول قتل یک پولیس در کییف نبوده اند.

در یک تحول دیگر، ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور اوکرایین امروز الکساندر پاپوف شاروال کییف را از مقام اش برکنار کرد. او از مدیریت پایتخت پس از آن کنار زده شد که پولیس ضد شورش، تظاهر کننده ها را در سی ام نومبر پارسال سرکوب کرد.

در این میان ویتالی کلیچکو رهبر مخالفین حکومت اوکرایین به روز جمعه گفت: یگانه راه برای پایان دادن اعتراض های جاده یی در اوکرایین، استعفای ویکتور یانوکوویچ است:

« تنها تبدیلی وزرا کافی نیست. مردم می خواهند تا قانون تغییر یابد زیرا آنها از زنده گی بدون قانون خسته شده اند. همه نه می گویند. شما می توانید هر محکمه را بخرید. نمی توانید عدالت را در کشور ما بیابید. نظام کاملاً فاسد است و همین دلیل است که مردم در حال حاضر خوش نیستند.»

تظاهرات ضد حکومتی در اوکرایین در اخیر ماه نومبر زمانی آغاز شد که رییس جمهور ویکتور یانوکویچ، به صورت غیر منتظره توافقنامه افزایش روابط تجارتی و سیاسی با اتحادیه اروپا را رد کرد.

این اقدام وی، از واکنش های کوچک به اعتراض های گسترده مبدل شد.

فعالان سیاسی و مخالفین رژیم اوکرایین ادعا می کنند که گسترش فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت کاری و تخطی از حقوق بشر، آنها را به جاده ها کشانده و دامنه تظاهرات را گسترده تر ساخته است.
XS
SM
MD
LG