لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۹

روزنه امید یک بار دیگر بروی فلمسازان افغان باز شده است


ریاست افغان فلم می گوید، در دو سال اخیر علاقمندی فلمسازان خارجی برای کار مشترک با فلمسازان افغان افزایش یافته است.

خواست ها برای کار مشترک فلمسازان خارجی با ریاست افغان فلم افغانستان، یک بار دیگر روزنه امید را برای فلمسازان افغان باز کرده است.

محمد ابراهیم عارفی رییس افغان فلم به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در دو سال گذشته از سوی فلمسازان فرانسه یی، بلژیکی، ترکی و هندی پیشنهاد های کار مشترک را دریافت کرده اند.

وی گفت که امسال توافقنامه ساخت یک فلم هنری و یک فلم مستند را با فلمسازان فرانسه یی و بلژیکی امضا کرده اند.

آقای عارفی از فلم هنری قصر زمرد با کارگردانی فلمساز فرانسوی بنام " لویی مونیر" و فلم مستند زمین روشنایی محصول مشترک افغان فلم با یک فلمساز بلژیکی بنام "پیتر"، نام برد:

« محصلین بخش سینمای پوهنځی هنر های زیبا در این فلم با کارگردان فرانسوی عملاً کار می کنند، فلمسازان خارجی نه تنها فلم می سازند بلکه در ریاست افغان فلم ورکشاپ های را هم دایر می کنند.
دوستان ما از هند، اروپا یا جا های دیگر که برای ساختن فلم می آیند البته که تجارب آنان بلند تر است اما تجربه نشان داده است که در کار های عملی جوانان ما نیز زود با کار های عملی در مسلک خود آشنا می شوند.»


ریاست افغان فلم می گوید که بیشتر صحنه های فلم های قصرزمرد و زمین روشنایی که در آن برخی از محصلین پوهنځی هنر های زیبای پوهنتون کابل نیز نقش بازی کرده اند، در صفحات شمال افغانستان و شهر کابل تهیه شده اند.

هر چند صنعت فلمسازی در کشور در نتیجهء جنگ های داخلی به شدت آسیب دید اما طی سال های اخیر با فراهم شدن فرصت ها و زمینه ها، تا حدی دوباره رونق یافته است.

در عین حال برخی از فلمسازان افغان نیز برای ساخت فلم های بلند هنری کار با هنرپیشه های خارجی را ترجیح می دهند.

از جملهء همین کار های مشترک، فلمی بنام " مردی در آرزوی زن پنجم " است که فلمسازان افغان و هندی آن را تولید کرده اند.

به نقل از روزنامه هندی " سندی استندرد " این فلم از سوی صدیق عابدی یک کارگردان افغان با هزینه یک و نیم میلیون دالر امریکایی تهیه شده و بیشتر کار تخنیکی آن از سوی کمپنی هندی انجام شده است.

این فلم که یک هنرپیشهء تاجکی به نام شهناز در نقش مرکزی آن ظاهر شده، در جشنواره هنری بوستون که قرار است در ماه اپریل برگزار شود هم کاندید است.

با این همه آگاهان بر مسلکی شدن فلسمازان افغان تاکید کرده و می گویند که افراد غیر حرفوی در این رشته باید با استفاده از فرصت های لازم به تجارب و آموخته های شان بیافزایند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG