لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۰ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۸

«زمان ایتلاف و یا انصراف نامزدان به نفع یکدیگر شان، گذشته است»


نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید که تلاش های جرگهء تفاهم میان نامزدان انتخابات به هدف کم ساختن شمار این نامزدان برای رای دهنده گان انتخابات مشکل ایجاد می کند.

این کمیسیون می گوید، زمان ائتلاف و یا انصراف نامزدان به نفع یکدیگر شان گذشته است.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید که انصراف نامزدان به نفع یکدیگر شان و ایتلاف میان آنها پروسهء رای دهی را برای رای دهنده گان پیچیده می سازد.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت، اگر کدام نامزد به نفع نامزد دیگر منصرف می شود، آرای او باطل می شود.

به گفتهء کمیسیون انتخابات، اوراق رای دهی از پیش چاپ شده اند و در صورتی که نامزدان منصرف شوند، رای دهنده گان به طور غیر آگاهانه به نامزدانی رای خواهند داد که نام های شان در لست است اما منصرف شده اند و با این کار آرای زیاد باطل خواهد شد.

نور محمد نور افزود:
« موضوعات و پروژه های زیاد دیگر در افغانستان وجود دارند که این جرگه می تواند بالای آنها کار کند، نه بالای انتخابات. ادارات مشخص انتخاباتی وجود دارند و بالای این کار می کنند و این کاملاً یک پروسهء تخنیکی است. با صراحت می گویم که تلاش های آنها به هدف ایجاد ایتلاف میان نامزدان کاملاً بی نتیجه است و فاید نمی کند، اگر نتیجه هم می دهد و ایتلاف می کنند، جز مشکل آفرینی برای مردم افغانستان است فایدهء ندارد.»

آقای نور افزود، حالا زمان ایتلاف و یا انصراف نامزدان به نفع یکدیگر شان گذشته است.

به گفتهء او ضرب الاجل برای انصراف نامزدان 20 عقرب تعیین شده بود.

اما سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت، اطلاعات آنها نشان می دهد که هیچ نامزد به نفع نامزد دیگر منصرف نخواهد شد.

تلاش های پی هم جرگهء تفاهم میان نامزدان انتخابات جهت کم ساختن شمار این نامزدان تا حالا نتیجهء عملی نداده است.

معین مرستیال، یک عضو این جرگه در صحبت با رادیو آزادی در پاسخ به سخنان سخنگوی کمیسیون انتخابات چنین گفت:

« نسبت به اینکه نتایج انتخابات به بحران برود و برای مردم افغانستان قابل پذیرش نباشد، باطل شدن یک تعداد آرا هیچ فرقی نمی کند. من با این موافق نیستم که کمیسیون انتخابات می گوید، نامزدان حق انصراف را ندارند. آنها تا آخرین دقایق حق انصراف را دارند و زمانی که منصرف می شوند، به طرفداران شان می گویند که از این پس نامزد نیستم و به عوض من به فلان نامزد رای بدهید.»

یکی از اهداف عمدهء تلاش جرگهء تفاهم میان نامزدان انتخابات جهت کم ساختن شمار نامزدان جلوگیری از رفتن انتخابات به دور دوم خوانده شده است.

حضرت صبغت الله مجددی رییس کمیسیون حل منازعات این جرگه را موظف ساخته است تا یک تفاهم را میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به میان بیآورد.

گفته می شود که سران اقوام از ولایات مختلف افغانستان عضویت این جرگه را دارند.

اعضای این جرگه با تمام نامزدان به طور انفرادی صحبت کرده اند تا با هم تفاهم کنند و برنامه های مشترک را در ارتباط به انتخابات ارایه کنند.

به گفتهء جرگهء تفاهم میان نامزدان تقریباً همهء یازده نامزد از طرح این جرگه استقبال کرده اند.
XS
SM
MD
LG