لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۸

روشنگر: مخالفان در تلاش ناامن ساختن مناطق هم سرحد با پاکستان اند


گل رحمان روشنگر قوماندان حمایهء لوجستکی قول اردوی 201 سیلاب در زون شرق افغانستان
مسوولان قول اردوی 201 سیلاب در زون شرق افغانستان گفته اند که مخالفان مسلح تلاش دارند تا مانع برگزاری انتخابات در مناطق هم سرحد با پاکستان شوند.

اما گل رحمان روشنگر قوماندان حمایهء لوجستکی این قول اردو به رادیو آزادی گفت که آنان تدابیر جدی را برای رفع این تهدیدات روی دست گرفته اند.

آقای روشنگر می گوید که برای جلوگیری از همین تهدیدات احتمالی مخالفان مسلح فراهم آوری اکمالات به قطعات و جزوتام های قول اردوی 201 سیلاب به گونه درست جریان دارد:

« ولایات زون شرق سرحد طولانی با پاکستان دارد و دشمن های مردم افغانستان تلاش می کنند تا همین مناطق را ناامن بسازند، نه تنها که این کار را بخاطر انتخابات می کنند بلکه این کار جز فعالیت های تروریستی دشمن است و آنها همیشه می خواهند تا وضع را در کشور ناامن نشان بدهند، اما ما با همه قدرت و توان تلاش می کنم تا قطعات و جزوتام های قول اردو ها اکمال شوند تا بتوانند عملیات و حملات تروریستان را که می خواهند مانع برگزاری انتخابات شوند، دفع کنند.»

منسوبین قول اردوی 201 سیلاب در ولایات ننگرهار، کنر، لغمان، نورستان، کاپیسا، پنجشیر و پروان فعالیت دارند.

مسوولان این قول اردومی گویند که برای حمایه و اکمال قطعات و جزوتام ها در این زون وسایط کافی در اختیار دارند.

در عین حال آیساف یا نیرو های کمک به امنیت می گویند که به ارزش سه میلیون و چهارصد هزار دالر پرزه جات را برای ترمیم وسایط اردوی ملی افغان در اختیار وزارت دفاع افغانستان قرار داده اند.

با این حال مسوولان قول اردوی 201 سیلاب در زون شرق کشور گفته اند که با این امکانات می توانند تهدیدات مخالفان برای برهم زدن برگزاری انتخابات در این مناطق را دفع کنند.

در عین حال آیساف گفته است که با در نظر داشت فعالیت نیرو های افغان در سال 2013 میلادی و تامین امنیت لویه جرگه مشورتی، آنان باور دارند که این نیرو ها می توانند به تنهایی امنیت انتخابات سال آینده کشور شان را هم تامین کنند.

تود بلف یکی از جنرالان آیساف می گوید که آنان آماده اند تا در جهت برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان، نیرو های افغان را کمک کنند:

« دقیقاً که آیساف بخاطر در اینجا است تا مردم و نیرو های افغان را کمک کند، نقش ما اینست تا در عقب صحنه باشیم و وظیفه اصلی خود را انجام بدهیم، در صورتی که به کمک لوجستکی و یا بیشتر از آن نیاز باشد، آیساف آماده است تا پس از درخواست حکومت افغانستان، آن نیازمندی ها را به نیرو های افغان فراهم نماید.»

به اساس معلومات آیساف، این نیرو ها از سال 2001 میلادی تا به حالا 59 میلیارد دالر را برای تعلیم و تربیه و تجهیز اردوی افغان به مصرف رسانیده اند.

حکومت افغانستان و نیرو های کمک به امنیت گفته اند که نیرو های افغان توانایی تامین امنیت مستقلانهء کشور شان را دارند.

اما برخی از کارشناسان امور امنیتی می گویند که با در نظر داشت افزایش حملات مخالفان مسلح، بیرون شدن نیرو های خارجی در پایان سال 2014 میلادی از این کشور و نیازمندی نیرو های افغان به کمک های خارجی، این نیرو ها نمی توانند به تنهایی امنیت افغانستان و انتخابات در این کشور را تامین کنند.


جمشیدحبیب زاده
XS
SM
MD
LG