لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۸

عظیمی: مخالفین می خواهند دستآورد های نیروهای افغان را زیر سوال ببرند


ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
وزارت دفاع افغانستان سال جاری میلادی را از لحاظ سیاسی و امنیتی مهم دانسته و می گوید که مخالفان مسلح دولت تلاش می کنند تا در این سال با افزایش حملات دست آورد های نیرو های افغان را زیر سوال ببرند.

ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت می گوید، نیرو های امنیتی افغان در سال 2013 میلادی دست آورد های مهم داشته و طالبان مسلح در تلاش اند تا در سال روان میلادی با اجرای حملات بیشتر، آنان را ضعیف نشان دهند.

آقای عظیمی در صحبت با رادیو آزادی با اشاره به حمله انتحاری روز یکشنبه در حوزه هشتم امنیتی شهر کابل علت افزایش این حملات را چنین بیان کرد:

« بخاطریکه در آستانهء انتخابات و خارج شدن نیروهای خارجی هستیم، می خواهند توانمندی نیروهای امنیتی را زیر سوال ببرند. از حملات مستقیم مأیوس شده اند، به انفجار و انتحار رو آورده اند. بیشتر کوشش می کنند از طریق انفجار و انتحار خلاء را که از حملات مستقیم برای شان به وجود آمده، آنرا جبران کنند.»

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که صبح روز یکشنبه یک حمله کننده انتحاری موتر بس حامل افسران وزارت دفاع را مورد حمله قرارداد.

به گفته مسوولان امنیتی کابل در این رویداد دو تن از نیرو های اردوی ملی و دو فرد ملکی کشته شدند و بیست و دو تن دیگر به شمول دو فرد ملکی مجروح گردیدند.

نزدیک به ده روز پیش در ساحه وزیر محمد اکبرخان شهر کابل نیز بر یک رستورانت لبنانی حمله انتحاری و مسلحانه صورت گرفت که منجر به کشته شدن سیزده خارجی و هشت افغان گردید.

همچنان حدود دو هفته قبل در ساحه قابل بای در حاشیه شرقی شهر کابل یک موتر بس نیرو های پولیس هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در آن 2 پولیس کشته و بیش از 20 پولیس دیگر زخمی شدند.

در این حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان نیز با تایید افزایش حملات انتحاری و انفجاری در شهر کابل می گوید که همکاری مردم برای جلوگیری همچو حملات بسیار مهم است:

« انتحاری های که در خارج از افغانستان شستشوی مغزی می شوند، آموزش می بینند می توانند دست به این حملات بزنند، ما روی تلاش های بیشتر تمرکز خواهیم کرد که با کمک مردم بتوانیم از وقوع این حوادث و انفجار ها جلوگیری کنیم.»

از سوی هم کارشناسان افغان به این باور اند که در قبال حملات انتحاری و انفجاری در شهر کابل و ولایات افغانستان حلقات استخباراتی کشور های همسایه دست دارند.

نورالحق علومی یکی از کارشناسان نظامی با ابراز این مطلب به رادیو آزادی گفت، پاکستان و ایران به خاطر منافع خود همیشه تلاش می کنند تا افغانستان را نا امن بسازند:

« کشور های همسایه ما هیچ گاه حاضر نیستند که ثبات در افغانستان بیاید. از بی ثباتی افغانستان می خواهند بهره سیاسی، اقتصادی و نظامی ببرند. این تلاش ها همه از طرف استخبارات خارجی هدایت می شوند.»

مسوولان امنیتی در کابل همواره گفته اند که تدابیر امنیتی را در دروازه های ورودی شهر کابل افزایش داده اند.

اما شکایت های وجود دارند که جلو حملات انتحاری و مسلحانه در این شهر گرفته نشده است.

کارشناسان امنیتی می گویند، تا زمانی که نیرو های استخباراتی افغان از لحاظ تجهیزات و امکانات به گونه لازم تقویت نگردند، جلوگیری همچو حملات دشوار خواهد بود.

نسیم شفق
XS
SM
MD
LG