لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۷

شماری از تاجران افغان مشکلات شان را با حکومت شریک ساختند


شماری از متشبثین خصوصی و تاجران افغان مشکلات در برابر فعالیت های شان را با حکومت افغانستان شریک ساختند.

تصویب قانون معادن از سوی شورای ملی، سهولت در زمینهء اخذ ویزه برای تاجران، و سهم دادن زنان تجارت پیشه در پارک های صنعتی از پیشنهاداتی مهمی اند که از سوی تاجران و متشبثین خصوصی به حکومت افغانستان مطرح شده است.

تاجران و متشبثین خصوصی این پیشنهادات شان را به روز یکشنبه در نشستی که تحت عنوان گفتمان حکومت و سکتور خصوصی پیرامون پالیسی تشویق سرمایه گذاری و تطبیق آن در کابل برگزار شده بود، بیان کردند.

این افراد که تعداد شان به بیش از دو صد تن می رسید در این نشستی از حکومت خواستند تا به خاطر حل مشکلات آنان توجهء جدی کند.

بشیر احمد و حاجی حمید دو تن از تاجران افغان در مورد گفتند:

« ما زمانیکه می خواهیم به کشور های مانند چین، ترکیه و یا تاجکستان سفر نمایم یک ویزه به یک هزار و یا دوهزار دالر بازار سیاه می شود در این مورد هیچ نوع تصمیم از سوی دولت گرفته نشده است.»

در این نشست وزرای مالیه، فواید عامه، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، رییس دافغانستان بانک، معین وزارت تجارت، رییس آیسا و برخی دیگر از مقامات حکومتی حضور داشتند.

به گفتهء مسوولان اتاق تجارت و صنایع، هدف از راه اندازی این گفتمان ارایه پیشنهادات سکتور خصوصی در مورد مشکلات شان با مقامات حکومت می باشد.

از سوی هم وزیر مالیه که در این نشست حضور داشت گفت، عملی شدن این پیشنهادات برای جذب سرمایه گذاری و بلند بردن رشد اقتصادی کشور بسیار مهم می باشد:

« پیشنهادات شما برای فردا که فردا شب اعلان شود که بحث و توافقی که نماینده های حکومت در نشستی با سرمایه گذاران تاجران ملی ما داشت مورد تایید صورت گرفت و بعداً اقداماتی آن را با رییس صاحب، ادارات مربوطه و شورای ملی تعقیب می نمایم و ما می توانیم نتایج گفتمان امروز را به جنبه عملی مبدل بسازیم.»

آقای زاخیل وال همچنان گفت که پالیسی تشویق سرمایه گذاری را در کشور بیشتر از این تقویت خواهند کرد.

حکومت افغانستان 9 ماه قبل پالیسی تشویق سرمایه گذاری را تهیه کرد.

به گفتهء مسوولان اتاق تجارت و صنایع، این پالیسی به هدف فراهم آوردن سهولت های لازم برای جلب سرمایه گذاری، جلوگیری فرار سرمایه ها از کشور و ایجاد فرصت های شغلی پایدار تدوین شده است.

با آن که حکومت افغانستان همواره از تلاش ها به هدف حل مشکلات تاجران افغان سخن زده است اما کارشناسان امور اقتصادی می گویند که در جریان سال های گذشته در این زمینه کار های لازم صورت نگرفته اند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG